. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Sportovní lyže

Sportovní lyže sjezdové

Sportovní sjezdová lyže stojí na pomyslném žebříčku lyží na druhém místě, hned za lyží závodní. Samozřejmě je třeba dobře vybrat, sportovní lyže se model od modelu velmi liší cenově a tedy i kvalitou. Často v obchodech objevíte v této kategorii špičkové lyže srovnatelné se závodními modely. Poznat je to hlavně na ceně a samozřejmě na popisu konstrukce lyže. Kvalitní sportovní sjezdovky užívají podobných nebo stejných materiálů jako lyže závodní a nabízejí i velmi podobný zážitek z jízdy. Jsou vhodné pro pokročilé lyžaře, které už velmi dobře zvládají techniku a bílé svahy jim rozhodně nejsou cizí.

Stejně jako její závodní kolegyni, i sportovní lyži nalezneme na trhu ve variantách pro kratší oblouky (slalomku) a pro delší oblouky (obřačku). Slalomky jsou více vykrojené, mají menší číslo určující rádius lyže (značí se v metrech a značí poloměr oblouku, který lyže vykrouží na svahu - u slalomek se pohybuje od osmi do třinácti metrů). Obřačka proti tomu je méně vykrojená, má větší rádius (od patnácti do asi pětadvaceti metrů, i více). Co do hmotnosti jsou sportovní lyže poměrně těžké (v porovnání s rekreačními), jsou však většinou lehčí než lyže závodní. I v tomto ohledu se model od modelu liší, je proto třeba vybrat ty, které nám budou vyhovovat konstrukcí, úpravou i hmotností.

Jak tedy vybírat?
Hlavní věcí je samozřejmě - stejně jako u ostatních typů lyží - vybrat správnou výšku. Slalomky by měly být o pět až dvacet centimetrů nižší než vy, obřačky oproti tomu mohou být klidně i vyšší než vaše postava. A to klidně o pět až deset centimetrů, pokud má nižší rádius, může být i ve vaší výšce. Samozřejmě také záleží na tom, jaký model a hlavně jaký rádius vybíráte. Vždycky platí, že na čím menší oblouky jste zvyklí, tím nižší číslo rádiusu vybírejte - lyže budou točivější. Platí to i pro lyžaře, kteří nemají ještě tak vybroušenou techniku, ale už si troufají na sportovní lyže. Točivější lyže se totiž snadněji ovládá. Pokud jste naopak zvyklí na dlouhé oblouky přes celou sjezdovku, můžete sáhnout po lyžích s rádiusem kolem dvaceti metrů. Méně pokročilí lyžaři by měli sáhnout obecně po měkčích lyžích.

A na jakou lyži se můžete těšit, pokud si koupíte sportovní sjezdovky?
Bude to kvalitní, poměrně tvrdá lyže s většinou dřevěným jádrem (to využívají hlavně výrobci jako Elan, Dynastar nebo Salomon). Případně můžete narazit i na velmi kvalitní jádro z tvrzené porézní pěny (například Atomic). U levnějších lyží platí, že je lepší vybírat jádro dřevěné, ale u dražších sportovních modelů už materiál jádra téměř nehraje roli, protože se používají pěny opravdu kvalitní. Dále narazíme na materiály jako titan nebo karbon, které si výrobci „půjčují" z konstrukcí závodních lyží.
Tyto materiály propůjčují lyži optimální pevnost a zároveň pružnost, takže bude dobře držet dráhu, kterou jí určíte. Na plášť se používá sklolaminát nebo různá nanovlákna. Stejně jako u závodních modelů, i u těch sportovních hledí výrobci na maximální komfort lyžaře. Setkáme se tedy s vázáním propojeným s lyží (Elan, Dynastar) nebo s vázáním určeným lyži „na míru" (Atomic, Salomon, Fischer a ostatní výrobci). Je to už dnes samozřejmost a rozhodně byste se neměli nechat rozhodit tím, že vázání je stejné značky jako lyže, naopak.

Teď už se pusťte do výběru těch vašich. Určitě si z široké nabídky vyberete ty, které vám budou sedět a budou se vám líbit.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu