. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Lyžařská terminologie > Co je rádius lyží, vykrojení lyží

Co je rádius lyží, vykrojení lyží

Od té doby, co spatřily světlo světa první carvingové lyže, existuje i další nová kategorie v charakteristice lyží.
Je to číslo, které udává točivost, nebo chcete-li krojení lyže a nese zvláštní pojmenování rádius.
Před vznikem carvingu něco podobného neexistovalo, nyní je to nejdůležitější parametr. Je to první věc, na kterou bychom měli brát ohled při výběru lyží.
O co tedy vlastně jde.
Jak už bylo naznačeno, jde o číslo, které udává točivost lyže v metrech. V praxi to znamená, že číslo rádiusu odpovídá přirozenému poloměru oblouku, který na sjezdovce vykrouží zatížená a zahraněná lyže.
Čím vyšší tedy toto číslo je, tím větší oblouky budeme jezdit.
Před koupí lyží je tedy nutné zhodnotit především právě toto – jak asi dlouhé oblouky jsem zvyklý jezdit? A následně vybíráme lyže slalomky, obřačky, případně lyže pro sjezd (což už je záležitost spíše pro závodníky).
Za slalomku se dá považovat lyže s rádiusem mezi osmi (i méně) a čtrnácti metry (to je ale už opravdu horní hranice).
Obřačky mají rádius od patnácti do pětadvaceti metrů, pokud jsou delší, tak někdy i více.
Pokud jste tedy zvyklí na hodně krátké oblouky, vybírejte slalomky s nižším číslem rádiusu, pokud na střední, vybírejte slalomky s číslem blížícím se horní hranici nebo obřačky s číslem naopak vyšším (kolem patnácti až sedmnácti metrů).
Pro milovníky dlouhých oblouků přes celou sjezdovku jsou obřačky s vyšším číslem, nad dvacet metrů.
Bohužel, i tato kategorie má svůj háček – mnoho výrobců uvádí toto číslo nepřesné, a to klidně i o dva nebo tři metry. Pokud si tedy chcete být opravdu jistí, můžete si přesný rádius vypočítat. Existují na to různé kalkulačky na internetu nebo to můžete provést ručně, pomocí následujícího vzorce:
R = (L2 + 4H2) : 8H
Přičemž R značí rádius, L délku aktivní hrany (to je asi o deset centimetrů pod délku lyže; přesně změříme přiložením lyže hranou ke zdi nebo rovné desce a změříme délku mezi místy, kde se lyže desky dotýká.) H je potom hloubka vykrojení lyže (přesně zjistíme opět při přiložení lyže hranou k rovné podložce a změřením vzdálenosti lyže od podložky v místě, kde je nejdále – většinou to bývá v místě vázání). 
Pokud tedy dbáte na přesnost a chcete si své lyžování co nejvíce užít, rozhodně věnujte rádiusu (a případně i jeho přeměření) pozornost. 

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu