Stejně jako u všech ostatních sportovních náčiní, i u lyží se nespokojíme jen s jedním či několika málo typy.
Nároky se zvyšují a je třeba zvyšovat výkon ale i pohodlí ve všech oblastech lyžařského sportu. Je tedy samozřejmostí, že se liší lyže pro závodníky, sportovní a pokročilé lyžaře nebo začátečníky. Jiný typ lyží použijeme, pokud chceme jezdit po hladké sjezdovce, po jiném sáhneme pro jízdu v terénu. V poslední době se často rozlišují lyže pro ženy a muže, což se týká i lyžařských bot, případně vázání. Naprostou samozřejmostí je pak rozdělení na obřačky a slalomky.
Na pomyslném nejvyšším stupínku mezi sjezdovými lyžemi stojí lyže závodní. Jsou vyrobeny z nejlepších materiálů a na jejich konstrukci se podílí týmy odborníků. V závodech často rozhodují vteřiny a proto je třeba lyži vyrobit tak, aby umožnila optimální jízdu.
V závodních lyžích samozřejmě narazíme na obvyklé tři druhy - slalomky, obřačky a lyže pro sjezd, které jsou určeny pro jednotlivé disciplíny.
Stejné rozdělení platí i pro lyže sportovní. Často se setkáme i se stejnými či velmi podobnými materiály - sportovní lyže se snaží nabídnout pokročilému lyžaři stejný pocit jako její závodní sestra a ve většině případů svému určení i dostává, a to jak tvrdostí, hmotností, tak i špičkovými materiály.
Pro lyžaře s o něco menšími ambicemi jsou tu lyže rekreační. Jak už napovídá jejich název, jsou vhodné především pro ty, kteří netráví na sjezdovkách každou volnou chvilku. Rozhodně to ale neznamená, že to je lyže pouze pro začátečníky - z nepřeberného množství rekreačních sjezdovek si můžeme vybrat přesně podle své pokročilosti.
Vyrábějí se v mnoha variantách co do délky i tvrdosti a s různým rádiusem - zakřivením, které určuje, zda se lyže hodí pro kratší či delší oblouk. Některé z těchto lyží se téměř blíží sportovní variantě, jiné jsou měkké a hodí se i pro úplné začátečníky.
Dále jsou tu lyže, které jsou určeny pro toho, kdo na nich bude jezdit. Stále častěji tak narážíme na dámské sjezdovky, a to téměř ve všech variantách - sportovních, rekreačních nebo třeba freestylových.
Svému majiteli se přizpůsobují i lyže juniorské a samozřejmě dětské, které jsou určeny těm, kteří si tento sport teprve osahávají.
Asi nejznámější rozdělení lyží je podle způsobu jízdy či podle terénu. To jde často napříč již zmíněnými kategoriemi.
Pokud tedy hledáte například slalomku nebo freeridovou lyži pro ženu nebo juniora, jistě takovou najdete. Největší výběr různých modelů je v kategorii slalomových lyží a obřaček. Vyrábějí je takřka všichni výrobci a seženete je ve všech cenových relacích a kvalitách. Při výběru je třeba brát ohled na svou výšku a váhu a hlavně na rádius lyže (podle toho, na jak velké oblouky jste zvyklí).
Další kategorie jsou o něco novější než předchozí zmíněné. Jedná se o crossové lyže - sportovní, více vykrojené, širší lyže pro sjezdovku i volný terén (hluboký sníh).
Dále lyže typu allround. Ty mají méně sportovní charakter, jsou univerzálnější, často měkčí a pohybují se v o něco nižších cenových relacích.
Podobně jsou na tom sjezdovky allmountain. Jde o vysoce univerzální lyže do všech terénů a typů sněhu, které se hodí jak pro začátečníky, tak i pokročilejší lyžaře.
Pokud chcete vyzkoušet něco odvážnějšího, než jen občas sjet ze sjezdovky, vyberte si lyže freeridové - o něco delší a placatější, než jsme zvyklí. Jsou konstruovány speciálně pro jízdu v hlubokém prašanu daleko od upravených sjezdových tras.
Jestliže si naopak chcete na lyžích pořádně zařádit, a to třeba v upraveném skiparku nebo i volném terénu, sáhněte po freestylových lyžích. Mají zaoblenou špici i patu, takže můžete jezdit i pozadu, jsou vhodné na dlouhé oblouky na sjezdovce, nezradí vás ani v prašanu a samozřejmě při různých skocích. Stejně jako lyže freeridové nejsou tolik vykrojené, především kvůli stabilitě.
Jen nudné lyžování vás nečeká ani s big foot lyžemi, které jsou velmi krátké a hodně točivé. V podstatě kombinují vlastnosti lyže a snowboardu, jsou vhodné jak pro běžnou jízdu, tak jízdu pozadu, otočky na jedné noze a další triky a také jsou vhodné pro začátečníky.
Takřka samostatnou kategorií jsou potom lyže skokanské. Jedná se velmi dlouhé (hodně přes 200cm) rovné a pevné lyže bez hran s výbornou vodivostí v rovné jízdě. Jsou také o dost těžší, váží kolem šesti kilogramů.
Tolik asi k druhům sjezdových lyží. Nyní je už na vás, vybrat si ty nejlepší pro sebe z podrobných popisů jednotlivých kategoriích.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu