. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Lyžařské hole, hůlky
Lyžařské hole, hůlky: Sjezdové hole, hůlky Běžecké hole, hůlky

Hůlky na lyže, lyžařské hole na lyžování

Hole na lyže a běžky jsou velmi důležitou součástí výbavy většiny lyžařů. Zejména v krušných začátcích mohou pomoci překonat pocit strachu, později dodávají stabilitu, jsou příjemnou oporou a nabídnou možnost lepšího odrazu. Rozhodně se však nejedná o vyloženě nepostradatelný doplněk, v některých odvětvích lyžařského sportu totiž mohou hole přímo překážet – třeba při carvingovém oblouku.

Jak už víte, pořizujeme si jiný typ holí na běžky, jiný na lyže. Pojďme se tedy podívat, jak se dále dělí a jaké mezi těmito typy nalezneme rozdíly:

Sjezdové lyžařské hole

Pokud uznáme koupi sjezdových holí za vhodnou, měli bychom dbát zejména na kvalitní provedení a vybrat ty hůlky, které se jen tak nezlomí. Každá kategorie sjezdových holí je typická nějakým materiálem, ale nejde o pravidlo:

Rekreační hole
Při výrobě rekreačních holí se využívá zejména slitiny hliníku, proto se mohou pochlubit jak lehkostí, tak nízkou cenou.

Sportovní hole
Sportovní hole jsou naopak vyrobeny z materiálu odolnějšího a pevnějšího. Jde o kompozitový tubus (kompozit je hmota vzniklá ze dvou nebo více substancí a dává výrobku dobré vlastnosti) nebo o jeho kombinaci s hliníkem. Cena bývá o něco větší, než u holí rekreačních.

Závodní hole
Závodní hole se vyrábějí především z uhlíkových vláken (karbonu). Podle přesného zaměření můžete v kategorii závodních holí dále vybírat také podle zahnutí.

Důležitým faktorem pro výběr sjezdových holí je pochopitelně také materiál rukojetí, neboť by se s jeho nekvalitním provedením mohla stát delší doba na svahu poněkud nepříjemnou. Výrobci na to naštěstí myslí a tak nám široký trh nabídne jak klasiku (plastová a měkká madla), tak spoustu milých vychytávek – třeba madla speciálně tvarovaná pro pravou a levou ruku.

Hole na běžky 

Hole a hůlky na běžky bývají vyráběny nejčastěji ve dvou provedení – rekreační běžecké hole z hliníku a závodní hole z uhlíkových vláken. Zakoupit lze pochopitelně i univerzálnější kousky, ale například v případě využití holí v terénu se vyplatí investovat do takových holí, které mají širší talířek – poskytnou totiž lepší oporu v hlubším sněhu a méně se boří.
Pravděpodobně víte, že jízdu na běžkách můžeme rozdělit do tří disciplín – klasika, bruslení a turistika. Podle toho rovněž vybíráme i délku hůlek, které však mohou být typově stejné.

Hole na lyže a běžky se krom výše uvedených kritérií odlišují pochopitelně i designem, který se návrháři snaží přizpůsobit všem věkovým kategoriím. Nově zakoupené hůlky vypadají jistě velmi dobře a my bychom se je měli nadále snažit udržovat v jistém pořádku – stejně jako zbytek lyžařské výbavy.
Co se hůlek týče, jednou za čas může být nutné (v případě opotřebení) vyměnit pásek u madla či talířek na spodní části. Pokud si nebudete s něčím takovým vědět rady, rozhodně se neobávejte navštívit lyžařský servis – s takovou drobností si tam jistě bez problémů poradí.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu