. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.


Bazar lyží

Kosmonosy
Mladá Boleslav

Použité lyže
pro dospělé

Velký výběr
juniorského
vybavení

Možnost výkupu
a protiúčtu

Snowboard-MB
LYŽE & SNOWBOARDY

Lyže Lyže.info > Lyžařské oblečení > Oblečení na běžky
Oblečení na běžky: Bundy na běžky Kalhoty na běžky

Oblečení na běžky

Při jakémkoliv sportu je velmi důležité oblečení. A pokud jde o sport opravdu dynamický, jakým běžecké lyžování bezpochyby je, měli bychom mu věnovat velkou pozornost.
Musí být pohodlné, funkční a praktické. V čem ale tyto kvality vůbec spočívají?

Zaprvé je třeba přihlédnout k velkému rozsahu pohybu, který na běžkách vykonáváme. A v něm by nám nemělo oblečení v žádném případě bránit.
Když si tedy oblečení na běžky zkoušíte, dbejte na to, abyste v něm mohli bez problému zakroužit rukama, kalhoty by zase neměly bránit v podřepu a při chůzi. Ať jde o spodní nebo svrchní vrstvu oblečení, mělo by být pružné a dobře sedět.

Další věcí je funkce.
Spodní prádlo je v tomto ohledu velmi důležité. Při dynamickém pohybu se zpotíte a úkolem funkčního prádla je odvést tuto vlhkost do dalších vrstev oblečení. Nevyplatí se nad výběrem prádla mávnout rukou s tím, že bavlněný nátělník stačí. Možná se může zdát pohodlnější, nicméně jen prvních pár metrů běhu, než se začnete topit ve vlhkosti.
Je vhodné pořídit si dvě varianty prádla – s dlouhým rukávem (respektive nohavicemi u kalhot) pro chladnější období a s krátkým pro teplejší. Kalhoty by měly být zvláště přiléhavé, aby se dobře vešly pod běžecké kalhoty.

Další vrstvou by měla být tenká bunda nebo rolák na zip z fleecu nebo jiného funkčního materiálu. Nejen že je pohodlná a příjemně hřeje (ale nepřehřívá), ale také odvádí pot do dalších vrstev, dál od těla. Rozhodně není dobrý nápad si místo ní obléci teplý vlněný svetr. Přes takový rolák stačí už jen větrovka v nepromokavého materiálu, který nepropouští vítr, ale zároveň odvádí vnitřní vlhkost ven.
V teplejších měsících ji může nahradit třeba jen vesta z podobného materiálu.
Bunda nebo vesta by měla mít také kapsy na telefon, klíče, peníze a další drobnosti, které musíme nosit s sebou. Takové bundy a vesty se vyrábějí z umělých vláken s povrchovou úpravou (membrána s vodním sloupcem – čím vyšší, tím samozřejmě lepší, záleží také na vaší aktivitě) nebo ze speciálních materiálů (např. tzv. softshell).
Rozhodně se vyplatí vybrat tu, která má také voděodolné zipy, případně zesílené partie na ramenou.

Běžecké kalhoty jsou nejčastěji přiléhavé, z nepromokavého pevného (ale zároveň elastického) materiálu, který vzdoruje i větru a zároveň neomezuje v pohybu. Tyto kalhoty v poslední době nahradily dříve velmi oblíbené tenké šusťáky. I ty se ale vyplatí mít pro případ velmi nepříznivého počasí, kdy se dají natáhnout přes běžecké kalhoty. Určitě se vyplatí opatřit si i návleky, které ochrání vaše nohy v případě jízdy hlubokým sněhem.

Nedílnou součástí oblečení běžkaře jsou také další doplňky.
Především kvalitní ponožky, ani moc tlusté a ni tenké, aby v nich bylo akorát.
Důležitá je i pokrývka hlavy, tenký kulich nebo čelenka z funkčního vlákna. Odvádí pot, není v ní horko a naopak, když se ochladí, vaše hlava zůstane v příjemném teple.
Neméně důležité jsou i rukavice. Ačkoliv se vám mohou zdát příliš tenké, vězte, že při běhu se pořádně zahřejete a na ruce vám bude teplo. Rukavice na běžky jsou větrané, z jemného materiálu, svrchní část většinou z odolného neoprenu. Zabrání mozolům a otlakům z běžeckých holí a ochrání ruku před nepřízní počasí.

Na běžkách ztratíme spoustu tekutiny, kterou je třeba doplnit. Existují speciální běžecké batohy s vakem na pití nebo různé ledvinky. Pokud jste opravdu vášniví běžkaři, takovou věc si určitě pořiďte – při dlouhém výletě přijde určitě vhod.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2020 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu