. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Servisy lyží > Broušení lyží, broušení hran

Broušení lyží, broušení hran

Údržbě lyží je třeba věnovat alespoň několikrát do roka zvýšenou péči. Především na začátku lyžařské sezóny, nebo v případě, že jedete na delší lyžovačku, zkontrolujte i stav hran na vašich lyžích.

Hlavně, máte-li carvingové lyže, je broušení hran velmi důležitým aspektem pro kvalitní a efektivní lyžování s maximem užitku a spokojenosti.
Carvingové lyžování je totiž záležitostí především dokonale nabroušených hran.

Při broušení hran lyží je odlišováno broušení hran z boku a broušení hran v rovině skluznice.
Broušení z boku by mělo být pravidelnou péčí o lyže každého lyžaře. Je třeba vytvořit pravidelné ostří, které je potom nutné přebrušováním několikrát v průběhu roku udržovat. Tím docílíte lepšího ovládání jízdy, to hlavně na tvrdším podkladu, tedy na ujetém, či zledovatělém sněhu.
Broušení skluznice hran v jejich rovině je potom již méně častou činností, která je prováděna standardně jednou do roka v rámci servisu lyží. Broušení zde probíhá na mnohem menší úhel, obvykle se provádí strojní metodou, kterou vám zajistí každý dobrý lyžařský servis.
Při broušení z boku se využívá úhel 90°, přijatelný je odklon o v toleranci 1 – 2°. Broušení z boku je možno provádět i vcelku jednoduchými ručními úpravami. Zapotřebí je speciální brusná pryž nebo diamantový pilník.

Broušení lyží je velmi důležitá práce, na kterou byste si vždy měli vyhradit dostatek času. Rozhodně je zapotřebí mít s touto problematikou již nějaké ty zkušenosti. Pokud patříte mezi začínající lyžaře, kteří se v oblasti broušení lyží nevyznají, v žádném případě se do těchto operací nepouštějte. Mohli byste totiž napáchat neodborným přístupem a manipulací s brousícími pomůckami více nepříjemností a škody než užitku. Nechte si lyže nabrousit v lyžařských servisech, zde je vám k dispozici dostatek profesionálů, díky kterým bude nabroušení hran lyží efektivní, a vy tuto úpravu na svahu zcela jistě poznáte a oceníte.

I když by se mohlo zdát, že pro začátečníky je ideální nabroušení přehlédnutelným detailem, opak je pravdou. Kvalitně a správně nabroušené skluznice a hrany lyží vám totiž zjednoduší učení lyžování, mnohem lépe si osvojíte základní lyžařské dovednosti, tuto skutečnost vám potvrdí každý lyžař.
Nezapomeňte tedy ani vy na broušení lyží, je to velmi praktické a užitečné.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu