Protože zdraví máme jen jedno a měli bychom ho co možná nejvíce chránit, není vhodné zapomínat na lyžařskou bezpečnostní výbavu. Vedle přilby v této kategorii nacházíme i více či méně propracované chrániče.
Mnoho lidí je podceňuje a automaticky předpokládá, že pokud je někdo dobrým lyžařem, nemusí dbát na bezpečnost. Není to pravda. K nehodě může dojít kdykoliv, ať už vlastním, nebo cizím přičiněním. Dříve měly chrániče krom těch pozitivních i mnoho stinných stránek. Zejména šlo o to, že nebyly zrovna pohodlné a lyžař se tak cítil spíš jako rytíř v brnění. Dnes je tomu už naštěstí jinak a moderní doba dává možnost vzniku novým technologiím, které zajistí, že o chrániči nebudete ani vědět.
Páteřový chránič páteře, páteřák
Pokud příliš bezpečnostní výbavě neholdujete, měli byste mít alespoň základ - helmu a kvalitní chránič páteře. Nabídka na našem trhu je opravdu široká, proto lze nalézt spoustu různých provedení v několika cenových variantách (zhruba 700 - 4000 Kč).
Vybrat bychom měli takový chránič, který poskytne ochranu od kostrče až po krční páteř. Také je třeba dbát na vhodné připevnění chrániče k tělu. Většinou se jedná o ramenní popruhy a klasický suchý zip, který by se tedy v žádném případě neměl rozepínat či uvolňovat. Samozřejmostí je přesná volba velikosti, malý nebo naopak velký chránič může způsobit spoustu problémů a rozhodně není pohodlný. Proto bychom ho měli osobně vyzkoušet a zaměřit se na to, zda nám i při delším nošení zajistí potřebný komfort.
Vybírat můžeme mezi spoustou materiálů. Z vnitřní strany je obvykle polstrování, takže je dobré zvolit takové, které bude nejpříjemnější (pěnové, gelové,...). Ideálním chráničem je takový, který má nízkou hmotnost, ale zároveň velmi pevnou konstrukci - aby uchránil i před větším nárazem. Rozhodně by lyžaře neměl nějak omezit v pohybu.
Na trhu krom klasického páteřního chrániče můžeme nalézt i spoustu vychytávek. Jednou z nich je třeba funkční triko (mají ale i kalhoty) a chránič v jednom. Najít ho můžete třeba pod značkou McDavid. Cena se pohybuje okolo dvou a půl tisíc korun.
Dále je možné zakoupit rovnou takový „krunýř", který krom páteře ochrání i přední část těla. Většina lyžařů ale dává přednost klasickému chrániči páteře, zvlášť z důvodu menšího omezení pohybu.
Ostatní chrániče
Pokud si nezakoupíme nějaký celek, který je zároveň kombinován s funkčním prádlem, můžeme se krom páteřáku zajímat ještě o další chrániče. Mezi takové patří třeba chránič kostrče a boků. V podstatě se jedná o takové kraťasy. Jsou velmi praktické a spíše, než jako ochrana před zraněním, poslouží jako tlumič nepříjemných pádů.
Mezi další produkty bezpečnostní lyžařské výbavy patří chránič kolen nebo třeba chránič zápěstí. Jejich funkce je samozřejmá, dbát bychom jen měli stejně jako u ostatních na dobře zvolenou velikost. V případě chrániče zápěstí také musíme zajistit, aby si dobře padl s rukavicemi, většinou se ale nejedná o žádný velký problém.
Na českém trhu seženete chrániče a páteřáky od mnoha výrobců, velmi širokou nabídku mají třeba firmy Scoot, Arcoore, Reaper nebo více známá Alpina.
Stejně jako pro sebe můžete vybírat chrániče i pro své malé lyžaře, dětské oddělení je v tomto případě také velmi rozšířeno. Pamatujte jen, že není úplně nejvhodnější používat jeden chránič na několik různých sportů, a když už tomu tak bude, vyberte opravdu kvalitní - investice do zdraví se přeci vyplatí.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu