. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Lyžařské potřeby > Lyžařské vosky
Lyžařské vosky: Vosky na sjezdovky Vosky na běžky

Vosky na lyže, lyžařské vosky a parafíny

Pro to, aby byl váš požitek z lyžování co největší, je třeba čas od času něco udělat. Bude tak nanejvýš vhodné někdy nakoupit určité, užitečné lyžařské potřeby, které vám tento zimní sport zpříjemní a zefektivní. Jedním z takových, dalo by se říci lyžařských doplňků, je bezesporu lyžařský vosk.

V žádném případě není vosk jako vosk. Možná se tomu budete divit, ale v lyžařských voscích a parafínech je mnohdy obrovský rozdíl.
Pro každý druh lyžování je určen jiný vosk. Znamená to tedy, že sjezdové lyže nemůžete mazat stejným mazivem, jako třeba lyže, které jsou určeny pro běžkování. Přesněji řečeno, mazat stejným voskem můžete, ale v takovém případě se potom budete divit, proč vám lyže nekloužou tak, jak by měly. Nejde jen o klouzání, ale v podstatě o komplexní chování lyží, které významným způsobem ovlivňuje jízdní vlastnosti, a vlastně i celý požitek z lyžování.

U zkušenějších lyžařů se potom můžeme setkat i s tím, že použijí-li jiný vosk, než ten, na který jsou zvyklí, tak to z chování svých lyží ihned poznají. Laik, nebo občasný, sváteční lyžař by toto poznat nemusel.

Při nakupování lyžařských vosků je v každém případě velmi vhodné se poradit se zkušenějším lyžařem, nebo přímo s prodejcem, či výrobcem nebo distributorem maziva. Špatně nakoupeným voskem nebo parafínem si můžete lyžování značně zkomplikovat, pokud jste začínající lyžaři, tak vás dokonce mohou špatně namazané lyže od tohoto zimního sportu i do jisté míry odradit.
Lyžařské vosky nakupujte tedy vždy ve specializovaných prodejnách, které vám zaručují požadovanou kvalitu vosku.
Důležitá je také jeho životnost, ani ta by totiž neměla být podceňována.

Výroba lyžařských vosků by měla být upravována a řízena neustálým vývojem, skluznic lyží. Vosků je na našem trhu k dispozici obrovské množství, počínaje základními lyžařskými vosky a parafíny a konče specializovanými vosky, které jsou určeny do konkrétního, specifického počasí. Pro optimální jízdní vlastnosti lyží je třeba využít jiné vosky na mokrý sníh, jiné na prašan a zcela rozdílné potom na zledovatělý povrch. Velmi důležitým parametrem je také teplota, pro kterou jsou dané vosky speciálně doporučeny.

Nepodceňujte pravidelné mazání lyží ani vy. Prostřednictvím speciálních vosků tak zažijete při lyžování ještě o něco více zábavy a komfortu.

Seznam skiservisů v ČR

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu