. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Sportovní běžky

Sportovní běžky, sportovní lyže běžecké

Pokud berete běžecké lyžování vážně, ale zase ne natolik, abyste si kupovali drahé závodní modely lyží, jsou pro vás sportovní běžky dobrým kompromisem.
Jsou určeny především takovým lyžařům, kteří se nezaměřují výhradně na běžeckou turistiku, ale hlavně těm, kteří mají chuť si občas zaběhat v upravené stopě, aniž by jim v tom jakákoliv dispozice lyže mohla zabránit. Zároveň ale výrobci sportovních běžek myslí i na ty lyžaře, kteří nejsou až takovými profesionály, aby si pořídili závodní lyže - sportovní běžky jsou nejen podstatně levnější, ale také se více přizpůsobí lyžaři: zejména lépe drží stabilitu, protože jsou o něco širší a mají odlišný profil. To vše přitom za použití kvalitních materiálů, mnohdy srovnatelných s těmi, které se používají k výrobě závodních modelů.
Některé sportovní běžky mají přímo stejnou konstrukci jako jejich závodní protějšky, jiné využívají odlišných technologií, vyvinutých speciálně pro cílovou skupinu sportovních běžců.

Stejně jako závodní varianta, i sportovní běžky se vyrábějí v modelech určených pro klasiku nebo volný styl, výběr je samozřejmě jen na vás podle toho, jaký styl preferujete.
Běžky pro klasiku jsou vyvinuty tak, aby byly velmi rychlé a jsou vhodné pro ty z vás, kteří alespoň základně ovládají techniku odrazu a skluzu a mohou tedy jejich rychlost plně využít. Pro začátečníky jsou samozřejmě vhodnější měkčí běžky. Pokud ještě dobře nezvládáte techniku, budou vám tvrdé lyže činit různá příkoří, zejména budou více podkluzovat a to i v případě, že řádně namažete.
Co se týče výběru délky, měly by běžky na klasiku přesahovat výšku vaší postavy o 20 až 30 centimetrů.

Pokud raději a častěji bruslíte, pořiďte si běžky pro volný styl. Samozřejmě musejí být kratší - ideální délka je 5 až 15 centimetrů nad výšku vaší postavy. Od klasických se liší hlavně v tvrdosti, proto není vhodné se s nimi pouštět do klasiky - nepovede se vám totiž lyži úplně prošlápnout a bude tudíž značně podkluzovat. Pro volnostylové začátečníky jsou opět vhodnější měkčí varianty - ty tvrdší mohou ustřelovat do stran.

A konečně, pokud nemáte oblíbený jeden ze dvou výše zmíněných stylů, pořiďte si běžky kombi. Jde ale o kompromis a každý kompromis má své nevýhody. U sportovních běžek je to zejména fakt, že pro klasiku mohou být příliš tvrdé a po bruslení zase moc měkké. Ale samozřejmě záleží na míře vašich schopností - kombinované běžky jsou určena spíše začátečníkům, jinak je samozřejmě lepší volit pro každý se stylů běžky k tomu určené.
Pokud ale nechcete investovat do dvou párů lyží a budete si chtít čas od času poměrně kvalitně zabruslit, neváhejte s jejich koupí. Délku běžek volte 10 až 20 centimetrů nad vaši výšku.

Na závěr je třeba se ještě zmínit o materiálech.
Sportovní běžky mají většinou konstrukci se sklolaminátovým zpevněním, užívá se i karbon. Jádro je u většiny běžek dřevěné se speciální strukturou. Sportovní běžky mají tzv. sintrovanou skluznici (která dobře absorbuje vosk) a celkově pevnější konstrukci, což umožňuje i občasné zajetí to terénu, mimo udržovanou stopu. Pro jízdu mimo stopu jsou ale vždy lepší volbou běžky turistické. Každá značka má samozřejmě svoje vlastní specifické postupy, kterých při výrobě využívá. Můžete si vybrat z mnoha výrobců, jako například Fischer, Madshus, Salomon, Rossignol, Atomic nebo Sporten. Rozdíl v kvalitě je ale závislý spíše na ceně než na značce - sportovní běžky se pohybují v cenových relacích zhruba od necelých dvou do pěti tisíc.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu