. . . Katalog lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.

Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Skate běžky, na bruslení

Skate běžky, běžecké lyže na bruslení

Skate běžky se hodí pro ty z vás, kteří upřednostňují volnou techniku, tedy bruslení. Případně jako druhé lyže, pokud jste vyznavači obou běžeckých stylů.
Běžky pro volný styl jsou určeny primárně pro hladkou, upravenou stopu nebo cestu o dostatečné šíři. Různé nerovnosti v terénu totiž samozřejmě značně znepříjemňují požitek z jízdy. Skate běžky nejsou také vhodné pro turistiku. Jsou sice o dost kratší než běžky na klasiku, ale nevýrazná špice, malé prohnutí a další faktory by vám turistiku znesnadňovaly.
Co se týče samotné techniky bruslení, obecně se doporučuje začít ji trénovat teprve tehdy, až zvládnete klasiku. Je totiž značně fyzicky náročnější - je třeba mít poměrně velkou sílu v nohou i v rukou, abyste bruslení optimálně zvládli. Samozřejmě ale existují i běžky na bruslení v měkčím provedení, tedy vhodnější pro ty z vás, kteří si styl teprve osvojují.
Takže pokud často a rádi bruslíte v široké bílé stopě nebo chcete začít, jsou skate běžky to pravé pro vás.

Skate běžky jsou obecně kratší, užší a mají o dost méně výraznou špici než třeba běžky pro klasiku. Jako všechny ostatní typy běžek, i běžky pro volnou techniku se vyrábí v mnoha provedeních.
Zaprvé je to rozdělení na závodní a sportovní lyže.
Závodní jsou určeny pro běžkaře, který už daný styl výborně ovládají - tedy pro závodníky nebo velmi pokročilé rekreační sportovce. Tyto lyže jsou podstatně tvrdší a také o něco užší, takže jsou pro začátečníka mnohem hůře ovladatelné.
Na druhou stranu jsou vyrobeny z těch nejlepších materiálů za použití těch nejnovějších technologií. Takže pokud to s běžeckým lyžováním myslíte opravdu vážně a jste zdatní sportovci, proč ne. takové lyže jsou velmi kvalitní, tedy i odolné. Dále jsou tu sportovní varianty.
Ty nejlepší z nich se mohou téměř rovnat těm sportovním, pořídíte ale za výhodnější cenu. Právě u sportovních modelů běžek pro volnou techniku si můžete vybrat z nejširší nabídky co se týče tvrdosti, a to podle své váhy a dovednosti.

Při výběru běžek pro volnou techniku je nutné brát ohled na různé jejich parametry, a to - jak už bylo zmíněno - především na jejich tvrdost.
Pro začátečníka se samozřejmě hodí měkké provedení, ale ne vždy je pravidlem, že to nejměkčí. Záleží také na hmotnosti běžkaře. Ten totiž bude logicky schopen většího prošlápnutí a tudíž zvýší třecí plochu lyže, která se pak výrazně zpomalí. Pokud naopak vyberete lyže příliš tvrdé, pojedou vám sice výrazně rychleji, ale zase budou mít horší vedení ve skluzu. Zvláště těm, kteří si volný styl teprve osahávají, se tedy bude s lyží o dost hůře manévrovat.
Stejnou pozornost je třeba věnovat i výběru délky lyží. Měly by být asi o pět až patnáct centimetrů vyšší než postava běžce. Čím kratší, tím samozřejmě vhodnější pro začátečníky.
Pokročilí a těžší bruslaři si mohou vybírat modely delší, které pro ně nebude problém prošlápnout a také budou schopni lépe udržet stabilitu.

Jako všechny ostatní typy, i běžky na skating se vyrábějí za použití nejrůznějších materiálů a technologií. Záleží samozřejmě na ceně a na značce, takže si můžete vybrat lyže vyztužené karbonem a nanovlákny, lyže ze sklolaminátu s karbonovou výztuží špice a paty, případně pouze sklolaminátovou.
Rozhodnout se můžete i pro typ jádra - buď dřevěné v různých úpravách (komůrkové, vrstvené a další) nebo pro speciální porézní pěnu.
Obecně platí, že u levnějších lyží je lepší vybrat dřevo, u dražších to už je v podstatě jedno. Třeba Atomic nebo Salomon se často přiklání ke kvalitní pěně i u závodních lyží. Lyže značek Atomic nebo Fischer se zase vyznačují vyšší tvrdostí a přesností, hlavně se ale jedná o nejpopulárnější lyže mezi běžkaři. Mezi ty se počítají i výrobci jako Madshus nebo Rossignol, mezi sportovními běžkaři jsou oblíbené i kvalitní a cenově dostupné Sporteny.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2018 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Odkazy   |   Přidat firmu