. . . Katalog lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.

Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Backcountry běžky

Backcountry běžky, běžecké lyže back country

Typ běžek backcountry se vyděluje jako samostatná kategorie běžeckých lyží, určených především do terénu.
Na rozdíl od turistických běžek byste se s běžkami backcountry ve stopě pěkně nadřeli. Pokud jste tedy poměrně zdatní sportovci nadšení čistou přírodou a neupravenými tratěmi, je tato lyže pro vás to pravé.
Co se týče dělení podle stylu, to u tohoto typu lyží samozřejmě neplatí. Tyto lyže jsou určeny převážně pro túry a výlety po neupraveném terénu a jedná se v podstatě především o jakousi chůzi na lyžích, ne o docílení nějakého vybroušeného stylu. Jsou to lyže pro turisty, kteří třeba i chtějí okusit trochu adrenalinu, ne pro běžkaře-závodníky, kterým jde o rychlost na trati.
Backcountry běžky jsou vhodné pro přechody nižších pohoří, ale třeba i pro cestu k pólům a ocení je i ti, kteří uvítají stabilní a pohodlnou lyži pro méně náročné výlety.

Jak si vlastně takovou backcountry běžeckou lyži představit?
Obecně by se o nich dalo říci, že jsou mezistupněm mezi turistickými běžkami a skialpovými lyžemi.
Co na první pohled zarazí, je bezpochyby šířka, která se pohybuje v rozmezí šířky turistické běžky a sjezdové lyže, nejčastěji to bývá něco kolem sedmi či osmi centimetrů, v nejužším bodě (v místě pod vázáním) kolem pěti centimetrů.
Tato vlastnost dodává lyžaři výbornou stabilitu v hlubokém čerstvém sněhu, nerovném terénu i na namrzlých úsecích. Nemělo by se vám tedy stát to, co by se vám v takovém terénu stalo s běžnými běžkami. To znamená neovladatelná jízda s vytřeštěnýma očima a jedinou myšlenkou - pokusit se aspoň spadnout do měkkého.
Backcountry běžky jsou celkově stabilnější i díky (alespoň jedné) ocelové hraně, která usnadňuje pohyb po zledovatělém povrchu. Na trhu jsou ale i backcountry běžky bez hran - to jsou většinou jejich užší varianty.
Také mají vyšší životnost díky odolné skluznici, která (zvláště u kvalitních a dražších modelů) musí vydržet nerovný povrch a nástrahy terénu bez utrpění větších či menších šrámů. Také mají mírnější carvingové krojení, které vám umožní pohodlnější cestu z kopce a telemarkový oblouk.

Backcountry běžky by se daly rozdělit do tří kategorií.
První jsou užší modely, většinou bez ocelových hran, ze kterými se vejdete i do stopy, budete rychlí ve sjezdu a hodí se pro méně náročné výlety. Je vhodná také pro začátečníky a starší běžkaře, kteří ocení stabilitu.
Další kategorií je jakýsi „zlatý střed" backcountry lyží, nejoblíbenější varianta. Jedná se o lyže dostatečně široké, s větším vykrojením. Jsou stabilní a vhodné i pro náročnější výšlapy, ale poradí si s ní i backcountry začátečník. Šířka pod vázáním je kolem šesti centimetrů, takže do upravené stopy se už hodí o dost méně.
Poslední variantou jsou lyže nejextrémnější, určené pro nadšence, kteří se chtějí brodit hlubokým prašanem a užívat si adrenalinové sjezdy. Na stopu se s takovými lyžemi nevyplazí ani podívat, zato v horách si to s nimi užijete - vždyť je jimi vybavena i švýcarská armáda.

Co se týče délky back country běžek, měly by sahat maximálně deset centimetrů nad vaši výšku, ale nebojte se vybrat je i v délce vaší výšky. Čím kratší, tím lepší manévrování.
Další investicí budou boty, které se spíše podobají pohorkám, než běžeckým botám, které známe. Na českém trhu máte při výběru bot v podstatě jen tři možnosti: Alpina, Crispi nebo Salomon, přičemž pamatujte, že poslední jmenovaná značka používá jiný systém vázání. Můžete se rozhodnout také pro vázání Voilé 3 pin, tedy velmi stabilní, do kterého vám bude pasovat o klasická bota na „pětasedmdesátku", která ale bude zase stabilitu i pohodlí výrazně snižovat. Vyplatí se tedy speciální bota pro backcountry.
Také budete potřebovat hůlky s širším kotoučkem - vyrábí je třeba Fischer - a pokud budete chtít vyrazit do strmých kopců, i stoupací pásy.
A konečně - výrobci lyží backcountry. U nás tento sport není tak rozšířený jako v zahraničí, přesto seženete několik poměrně kvalitních modelů značky Sporten za přijatelnou cenu od tří do čtyř tisíc. Hodně se těmto lyžím věnuje také Fischer, který vyrábí mnoho typů v cenách od tří a půl do sedmi tisíc.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2018 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Odkazy   |   Přidat firmu