. . . Katalog lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.

Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Dámské běžky

Dámské běžky, běžecké lyže pro ženy a dívky

V posledních letech nacházíme mezi sportovním vybavením čím dál více kousků, které jsou vyrobeny speciálně pro ženy. Často jde jen o komerční tah, kdy chtějí výrobci zapůsobit na něžné pohlaví, které - jak známo - přikládá velkou váhu nejen kvalitě výrobku, ale také designu a barvám. Často se tedy setkáváme i s lyžemi opatřenými různými „ozdobami" pro dámy, ať už je to třeba kytičkovaný potisk pláště lyže, různé vzory a „dámské" barvy nebo dokonce lyže osázené broušenými bižuterními kameny, vyrobené ve spolupráci výrobce lyží a renomované značky drahých šperků.
Mohli bychom pokračovat k dalším extrémům, jako je zlaté vázání nebo přezky lyžařských bot. Bohužel si mnoho lidí a potenciálních zákaznic myslí, že design je vše, čím se dámské lyže lyží od těch ostatních.
Rovněž je nutno vyvrátit fakt, že dámskou lyži poznáme právě pouze podle vzhledu. Opak je pravdou. Musíme brát v potaz rčení, že muži jsou z Marsu a ženy s Venuše. Tedy že mají nejen rozdílné povahy, ale i rozdílné tělesné proporce, především uložení těžiště těla - ženy mají těžiště podstatně níže než muži, což se také odráží v provedení pohybů při sportu.
Ženské pohyby vychází ze spodní části těla, není tedy od věci, když na tento fakt lyže bere ohled. A nemusí to být jen lyže sjezdová (ač právě ty se v dámských provedeních vyrábějí nejvíce), ale i běžky a také třeba jízdní kolo.
Dalším důvodem je, že ženy nebývají většinou tak silné jako muži (i když výjimky se jistě najdou) a tudíž je dobré, když lyže není tolik tvrdá. měkčí lyže jsou totiž mnohem snadnější na ovládání.

Zaryté sportovkyně mohou namítat, že nejsou žádné padavky, aby musely mít nějaké „odlehčené" dámské lyže, které jim usnadní pohyb.
Dámské lyže ale nejsou jen módní výstřelek pro princezny, ale i kvalitní a moderní výstroj pro zdatné sportovkyně a závodnice. Vyrábí se nejen v provedení rekreačním, ale i sportovním a závodním.
Druhé a třetí zmiňované běžky jsou pro zdatné sportovkyně a jejich odlišná konstrukce slouží k zefektivnění jízdy a bere ohled na výše zmíněné dispozice sportovkyň proto, aby se přizpůsobily jejich technice běhu. Sportovní dámské běžky jsou skvělou alternativou pro ženy, které za teplého počasí pěstují jogging.
Když napadne sníh a teploty klesnou pod bod mrazu, může být někomu nepříjemné v takovém počasí běhat. S běžkami na nohou je to ale něco jiného. Milovnice běhu (a samozřejmě i běhu na lyžích) si mohou vybrat i ze tří variant podle techniky, kterou preferují - pro klasiku delší a širší lyže a pro skate neboli bruslení lyže o něco kratší a užší.
Pokud se zatím rozhodujete nebo máte rády oba styly a nechcete investovat do dvou párů lyží, pak jsou tu pro vás dámské běžky ve variantě combi.
Co se týče správného výběru délky, platí stejná pravidla jako při výběru „normálních" běžek, neurčených speciálně pro ženy. Tedy na klasiku o deset až dvacet centimetrů delší a pro skate kolem deseti centimetrů nad výšku lyžařky. Také záleží na míře lyžařských zkušeností - pro začátečnici měkčí, pro pokročilou lyžařku tvrdší.

A čím se vlastně lyží dámské lyže po technické stránce?
Co se týče materiálů, je to stejné jako u ostatních lyží a liší se zejména podle ceny. Je to většinou dřevěné nebo speciální pěnové jádro a sklolaminátový plášť, u sportovních a závodních modelů přibývají materiály jako karbon nebo různá nanovlákna.
Dámské lyže bývají o něco lehčí, což se s ohledem na váhu ženy, která bývá nižší, a to při tělesné výšce shodné s mužem.
Dalším specifikem dámských lyží je umístění těžiště lyže (a tedy i vázání) směrem dopředu. To je kvůli již zmíněnému rozdílně uloženému těžišti ženy.
Dále pak je to zmíněný design, ale ani ten není pravidlem, neboť mnoho žen touží sice po elegantní lyže, ale chce, aby tato lyže vyjadřovala i navenek svou sportovní podstatu a netvářila se jen jako módní doplněk.

Jako první uvedli dámské běžky na trh výrobci Madshus a Alpina, a to kolem roku 2003. Po nich následovali další - ze široké škály dámských běžek si můžete vybrat od značky Fischer nebo také Salomon či Atomic a ostatních velkých producentů běžeckých lyží.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2018 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Odkazy   |   Přidat firmu