Slovo fitness v názvu tohoto druhu lyží leccos napovídá. Bohužel je to možná i zařazuje do nějaké nechtěné škatulky. Většina lidí si totiž pod tímto slovem představí namakané svalovce v posilovně, případně vysportované modelky na aerobiku. Je to ale také pojem, který se obecně používá pro sporty, které mají sloužit k udržení dobré kondice. A tu přece potřebujeme bez ohledu na to, jestli je naším oblíbeným sportem „indoorové" posilování nebo třeba běh či něco jiného.
A k tomu právě tyto běžky slouží.
Mohou být dobrou zimní alternativou ke kondičnímu běhání, a to jak pro skalní sportovce, tak pro ty, kteří si chtějí čas od času vylepšit kondici, nebo třeba pro vyznavače posiloven a podobných zařízení, kteří mají občas chuť vyrazit si zasportovat do přírody.
Samozřejmě se nejedná o lyže, na kterých byste porazili běžkaře na sportovních lyžích, ale k tomu jsou určeny jiné typy běžek.
Fitness běžky (nebo také nordic cruising či kondiční běžky) se také hodí pro těžší lyžaře. Jsou pevnější, tím pádem je nejde tak snadno prošlápnout a tím páde jsou i pro objemnější běžkaře dobře ovladatelné. Zároveň jsou také dost úzké i rychlé na to, abyste si s nimi užili i rychlou jízdu ve stopě.
Co se týče druhů těchto běžek, je výběr samozřejmě omezen. Klasické rozdělení na závodní, sportovní nebo turistické samozřejmě nepřichází v úvahu.
Rozdělují se ale samozřejmě na lyže pro klasický běh (ty zastupují ve fitness lyžích většinu) a lyže na bruslení čili skating. Ty mívají na hladké skluznici i několik vodících drážek.
Dělí se ale také podle tvrdosti, lyže se tedy vybírají podle váhy lyžaře. Pro každou tvrdost je daný rozsah váhy, do které by se měl běžkař vejít.
Rozhoduje také délka, většinou se fitness běžky vyrábí ve čtyřech délkách. Šířka lyží je podobná jako u klasických nebo turistických běžek, tedy kolem čtyř až pěti centimetrů. Některé fitness běžky mají také zvláštně upravený profil, a sice že se klasické telemarkové zúžení v místě vázání rozšiřuje a pak opět zužuje. To je kvůli stabilitě.
Další poznávacím znakem bývá zakulacená špice, zesílená špice a pata běžky, a dostatečná torzní tuhost. To zase zvyšuje odolnost lyže.
Jak ale vůbec takové lyže vybrat?
Už bylo naznačeno, že se vyrábějí v různých tvrdostech podle váhy - to je důležité kritérium. Samozřejmě platí, že čím těžší lyžař, tím tvrdší by lyže měla být.
Další věcí je délka - vyberte si zhruba ze čtyř délek, které výrobci nabízejí. Lyže by měly dosahovat délky vaší postavy, klidně i o něco málo kratší. Nepotřebujete žádné speciální vázání ani boty. Pokud tedy už jedny běžky a kvalitní boty máte, stačí si koupit vázání, ke kterému jsou vaše boty určeny a budete mít o investici méně.
Co se týče materiálů, je to u fitness běžek stejné jako u ostatních typů, tedy sklolaminát, u dražších modelů nějaké to karbonové vyztužení paty a špičky.
Fitness běžky mají vždy moderní konstrukci, mají dřevěné jádro odlehčené vzduchovými kanálky a zesílené laminátem, zpevnění pod vázáním kvůli stabilitě a často také zesílené hrany.
Tento typ běžek vyrábí v poslední době už poměrně dost výrobců, takže si můžete vybrat „toho svého". Dobré lyže nabízí třeba česká značka Sporten, její fitness lyže pořídíte kolem tří až čtyř tisíc korun. V podobných cenových relacích se pohybují i ostatní výrobci, třeba oblíbená značka Fischer.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu