Lyžování patří mezi velice oblíbené zimní sporty a dělí se na několik dílčích disciplín, jednou z nich je běžecké lyžování.
Běžecké lyžování zažívá v dnešní době obrovský boom. Velký zájem o něho byl již i v dřívějších dobách, nyní by se však dalo říci, že nadprůměrně roste.
Běžecké lyžování patří mezi závodní sporty. Na profesionální úrovni se pořádá každoročně několik závodu. Jedná se rovněž i o olympijskou disciplínu. Běžecké tratě jsou různě dlouhé a obtížné. Pokud patříte mezi rekreační běžkaře, potom se zase spíše než závodění věnujete při běžkování relaxaci a požitku z přírody.
Pro běžecké lyžování jsou potřebné určité podmínky. Velmi vhodné jsou upravené běžkařské stopy. V hlubokém a neupraveném sněhu se totiž běžkuje docela obtížně. Naopak pokud máte k dispozici upravenou běžeckou stopu, můžete si běžkové lyžování užít opravdu naplno.
V České republice jsou pro příznivce běžkování vesměs dobré podmínky. Na tuzemských horách se nachází dostatek běžkařských tratí. Žádný běžkař si tedy nemůže rozhodně stěžovat. Pokud byste však uvažovali o běžkování v zahraničí, ani to není špatný nápad.
Běžecké lyžování vyžaduje určité techniky, které si je třeba co nejdříve osvojit. Nejlepší učení je praxí, takže čím více budete mít na lyžích naběhaných kilometrů, tím budete mít větší zkušenosti a dovednosti. Jinak musíte vaše lyže ovládat při výstupu na kopec, jiné techniky potom použijete při kratším sjezdu.
Správné techniky lyžování se můžete naučit také prostřednictvím konkrétních lyžařských kurzů, kde vám budou k dispozici profesionální lyžařští instruktoři.
Běžecké lyžování především na střední a profesionální úrovni je poměrně náročné na fyzickou kondici. Je potřeba tedy počítat s jakýmsi vyšším záběrem. Pokud se tedy chcete běžkování věnovat o něco více, než jen rekreačně, měli byste do příprav zahrnout i tréninky fyzické kondice.
Pro běžecké lyžování je zapotřebí speciální lyžařské výbavy.
Každého z vás asi ihned napadnou běžky. Běžecké lyže jsou bezesporu základní potřebou pro toto lyžařské odvětví. Jedná se o lyže, které vypadají úplně jinak než klasické sjezdové lyže.
Základním rozdílem, který je patrný hned na první pohled, je jejich výrazně menší šířka a větší délka.
Budete-li si všímat důsledněji, zjistíte také, že běžecké lyže mají zcela rozdílně nastaven systém vázání. Je zde totiž potřebné, aby byl noha pohyblivá, pata je zde tedy víceméně volná a lyžák je připevněn jen v jeho špičce.
Běžecké lyže je nutno více než kterékoli jiné lyže mazat. Dobré namazání lyží je předpokladem k optimálnějšímu běhu a efektivnější jízdě. Mazivo je potřeba volit v závislosti na typu sněhu, jeho hloubce, ale i s přihlédnutím k upravenosti trati a k aktuálním povětrnostním podmínkám.
K lyžím je třeba vybrat optimální lyžařské hole, zde se budete řídit hlavně vaší velikostí. Lyže je zapotřebí vždy minimálně jednou do roka zkontrolovat a to nejlépe prostřednictvím skiservisů.
Lyže však nejsou jediným potřebným vybavením běžkaře. Rovněž je nutné zajistit dostatečně vhodné oblečení.
Nezapomínejte, že běžecké lyžování je fyzicky náročnější sport, při kterém se často zapotíte. Je vhodné tedy volit opravdu kvalitní oblečení. To musí být pohodlné. Mělo by být teplé, avšak prodyšné dohromady. Mělo by odolávat propuštění větru a zároveň odvádět vlhkost směrem na povrch oděvu. Rozhodně by mělo být vyrobeno z nepromokavého materiálu. Samozřejmostí jsou potom doplňky v podobě lyžařských rukavic, nebo lyžařských kuklí. Přijdou vhod i lyžařské brýle.
Běžecké lyžování patří mezi sporty v přírodě, které rozhodně prospějí vašemu zdraví jak již fyzickému, tak i psychickému. Nikdy není na škodu čas od času vyrazit na běžky. Pokud zrovna nepřemýšlíte o běžkování na upravených lyžařských tratích v mnoha horských střediscích, můžete běžky využít bez problémů i někde na polích, či cestách za městem, a nebo mezi vesnicemi. Samozřejmě pouze pokud je zde dostatek sněhové pokrývky. Na běžky můžete vyrazit s rodinou nebo přáteli, podíváte se po krajině a získáte zcela jistě novou sílu do každodenního života. Odreagujete se a užijete si krásy zimní přírody.
Technika běžeckého lyžování je neustále ve vývoji. V podstatě se dá říci, že se při běžkování uplatňují dva základní styly. Jedná se o klasický styl a volný styl.
Pro provozování klasického stylu běžkového lyžování je zapotřebí předem připravená stopa. Základními prvky jsou potom klasický běh na lyžích a stopáž, která představuje jízdu v mírném předklonu.
Stopáž je možno využít na rovině nebo při jízdě z kopce, naproti tomu běh je nejčastěji praktikován při mírnějším stoupání, nebo taktéž na rovině.
Při běhu v zatáčkách se potom využívá odraz jednou lyží, čímž se odborně rozumí odšlapování. Velmi známým prvkem je také tzv. stromeček, jedná se o techniku, kterou se překonává prudší stupání, nesmí však docházet ke skluzu.
Volný styl běžkování představuje techniku bruslení.
Nejpoužívanější je zde oboustranné bruslení, při kterém se lyžař střídavě odráží oběma nohama a tím dosahuje mnohdy vyšší rychlosti než při klasickém stylu.
Bruslení je možno provádět buď za pomoci lyžařských holí, ale i bez něj. Podle toho, jak často se využívají při odrazu lyží hole, dělíme volný styl běžkování na jednodobé bruslení, dvoudobé bruslení a střídavé bruslení. U jednodobého bruslení připadá na jeden odraz lyžemi právě jeden odpich holemi. Tento prvek se hodí pro mírnější stoupání.
U dvoudobého bruslení potom na jeden odpich holemi připadají dva odrazy lyžemi. Dvoudobé bruslení je efektivní pro náročnější stoupání. Při střídavém bruslení je při odrazu pravou lyží použita levá hůl a opačně. Tento prvek využijete při prudkém stoupání. Pokud se lyžařské hole vůbec nevyužívají, jedná se o prosté bruslení.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu