Výběr lyžařské výzbroje a výstroje bychom neměli podcenit. Vždy se vyplatí investovat více peněz do kvalitního výrobku, který vám dobře poslouží léta. A pro lyžařskou bundu to platí dvojnásob. Je to totiž ta část oděvu, kterou v nepříznivém oblečení oceníte nejvíce. Musí být tedy nejen pohodlná a praktická, ale především funkční - tedy nepromokavá a zároveň prodyšná. Pojďme si shrnout tyto její základní vlastnosti.
Pohodlí především - to je spolu s barvou a designem asi první věc, podle které bundu vybíráme. Lyžařská bunda (jak pánská, tak dámská), by nám neměla být při zkoušení v obchodě malá - musíme přeci počítat s tím, že ve velké zimě pod ní oblékneme více vrstev a také musíme myslet na volnost pohybu. Pokud si tedy bundu oblečeme a zapneme, měli bychom bez problému dát ruce nad hlavu, přičemž by nám neměla překážet v pohybu, ani příliš odstávat v oblasti kolem pasu. Neměla by také být příliš krátká, aby nám při lyžování netáhlo na záda a při případném pádu se nenahrnul dovnitř sníh.
Většina nových lyžařských bund je opatřena tzv. sněhovým pásem, často odepínatelným, který nahrnutí sněhu zabraňuje a také chrání před chladem. Jde o pružný nepromokavý pás ve spodní části bundy, který je opatřen cvoky na zapnutí pod pasem a gumou, která zabraňuje jeho vyhrnutí. Ideální je tato vychytávka pro snowboardisty, freestylisty a freeridery, kteří přicházejí často do kontaktu s hlubokým sněhem.
Když je řeč o praktičnosti bundy, co ještě nám zpříjemní den na svahu?
Třeba množství různých kapes uvnitř i vně bundy. Důležitá je ta na levém rukávě, kam můžeme uložit elektronickou permanentku. Praktická je i kapsa na mobilní telefon (někdy bývá vyztužená) nebo na brýle (velká kapsa v oblasti pasu, kam uložíte i velké lyžařské brýle a nebudou vám nijak výrazně překážet). Praktická je i náprsní kapsička na peníze uvnitř nebo vně bundy a další kapsy na zip, kam můžete uložit různé drobnosti, které je třeba mít při ruce (jako opalovací krém, kapesník, fotoaparát a podobně).
Při výběru bundy dbejte také na to, zda má kvalitní zipy a švy (obojí nejlépe nepromokavé, pogumované) a zda má hlavní přední zip látkové překrytí. Dobrá je fleecová ochrana zipu, která ochrání bradu před odřením.
Zvláště u teplých bund oceníte větrací zipy v podpaží, které lze při teplém počasí rozepnout. Dobrá věc je také kapuce, která se hodí i tehdy,pokud bundu nosíte v nepříznivém počasí (a třeba i mimo lyžování).
Nejdůležitější je ale funkčnost bundy.
Tedy voděodolnost (která se u bund uvádí jako výška vodního sloupce v milimetrech, kterou materiál nepropustí) a prodyšnost (uvádí se v gramech na metr čtvereční za čtyřiadvacet hodin a toto číslo je důležité zejména pro ty, kteří počítají s větší fyzickou zátěží při sportu).
Při výběru zohledněte i vaši lyžařskou zdatnost - pro začátečníky a rekreační lyžaře stačí bunda s nižšími čísly (tedy vodní sloupec do 10 000 mm a prodyšnost kolem 7 000 g). Zdatnější lyžaři, kteří tráví na svahu více času by měli sáhnout po vyšších číslech, tedy bundě s vodním sloupcem kolem 20 000 (nebo i více) a prodyšností kolem 15 000 g.
Bundy se dle úpravy materiálu dělí v zásadě na dva typy - s membránou a se zátěrem.
Membrána je lepší, protože je nejen vysoce voděodolná, ale také prodyšná, na rozdíl od zátěru, který je prodyšný minimálně a hodí se spíše pro volný čas než pro sport (neodvádí pot a tedy vás neudrží v suchu).
Neméně důležité je i to, co si oblečete pod bundu. Někdo raději volí o něco slabší svrchní bundu s tím, že v chladném počasí se pod ní oblékne více, někdo naopak preferuje spíše teplou bundu, pod kterou už stačí jen tričko nebo ve velké zimě tenký fleecový rolák. To ale už záleží na vás a na vašich preferencích podle toho, co při lyžování raději oblékáte.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu