. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat lyžařské kalhoty

Jak vybrat lyžařské kalhoty

Podle čeho vybírat lyžařské kalhoty?
V tomto článku zaměříme pozornost na toto téma.

Hlavní je si uvědomit, kde a jak často budeme jezdit. Určitě se jinak bude rozhodovat člověk, který jednou za rok stráví dovolenou na upravených svazích sjezdovek a jinak člověk, který každou svou volnou chvíli tráví v přírodě ježděním freeridu.
Pokud patříte k svátečním lyžařům tak při nákupu zimních kalhot na lyžování hraje velkou roli cena. Netřeba utrácet peníze za něco, co budete nosit týden v roce.
Pokud jste ti zapálení lyžaři holdující prašanu a relax pro vás znamená den strávený v zasněžené přírodě, rozhodujete se podle funkčnosti lyžařských kalhot.

Co by měly zimní lyžařské kalhoty vlastně splňovat?
V lyžařských kalhotách se musíme cítit pohodlně a musí svému majiteli skvěle padnout. Pokud tomu tak není, požitek z lyžování není stoprocentní.
Teplé lyžařské kalhoty nás chrání před mrazem, ale zase na druhou stranu musí být prodyšné, abychom se v teplejších dnech zbytečně nepotili. K tomu účelu jsou na kalhotách v různých částech větrací otvory.
Dalším důležitým aspektem je větru a vodě odolnost. Pokud si vezmete šusťákové kalhoty, které brzy promoknou, pak v nich vydržet celý den není příjemné.
Chceme-li záruku toho, abychom zůstali v suchu, je zde moderní materiál Goretex. Ten zaručuje nepromokavost, větruvzdornost a prodyšnost, ale výrazně navyšuje cenu kalhot. Bývá pod nylonovou vrstvou.

Po stránce materiálů si musíte ujasnit své finanční možnosti a nebojte se poradit s odborníkem. Ideální na povrch lyžařských kalhot je stoprocentní nylon, který je naprosto hladký, takže se na něm nedrží sníh, odolný proti okolním vlivům a navíc při pádu neklouže, takže i na prudké sjezdovce po chvíli díky kalhotám zastavíte.
Uvnitř kalhot by měla takřka vždy být polyesterová síťka, která je hustší na předních stranách těla a zateplovací rouno, které vyrovnává teploty, aby se lyžař nepotil, ale nebyla mu ani zima.

Typy kalhot na lyžování:

Zimní kalhoty

V dnešní době jsou lyžařské kalhoty vyráběny z velice kvalitního materiálu, takže se nemusíte bát svých pádu do sněhu. Základ lyžařských kalhot jsou podlepené švy a voděodolný materiál. Kalhoty na lyžování můžeme pořídit v různých cenových relacích ( 500-1499 Kč, 1500-2999 Kč nebo nad 3000 Kč) záleží jen na Vás kolik chcete do svého pohodlí investovat. Existuje také nepřeberné množství značek ve kterých si určitě vyberete.

Šusťákové kalhoty:

Takovéto kalhoty výborně odolávají větru a jsou vyrobeny ze 100% Nylonu. Šusťáky se vyrábějí s podšívkou, ale také bez ní. Samozřejmostí nebývá zip u konců nohavic pro jejich rozšíření. Jsou velmi vhodné pro volný čas, které seženeme od 400 až 1500 Kč. Výrobci: Newline, Umbro, Nike, Adidas, Legea atd.

Šponovky:

Jsou pružné a teplé kalhoty na lyžování. Mají anatomický střih s rozšířenými nohavicemi a polstrovanými holeněmi, kde nechybí ani rozepínání nohavic. Jsou velmi vhodné pro aktivní pohyb i při špatných povětrnostních podmínkách. Ceny se pohybují kolem 1500 Kč. Výrobci: Roberto Tonini, Piro Berkner atd.

Lyžařské kalhoty:

Základní lyžařské kalhoty mají pohodlný střih, hřejivý materiál ve vnitřní části kalhot, odepínatelné nebo nastavitelné šle. Lyžařské kalhoty se vyrábějí v různých barevných kombinacích, kde k neodmyslitelné části kalhot patří vyztužená kolena. Kalhoty na lyžování jsou nejen pro lyžování, ale také pro různé volnočasové aktivity. Cena takových kalhot je od 1000-2000 Kč.
Cenově náročnější lyžařské kalhoty jsou vyráběny z kvalitnějšího materiálu, který zastupuje vodonepropustnost, prodyšnost a odolnost proti větru. Kalhoty mají také vyztužená kolena a voděodolné zipy. Cena od 2000 Kč a výše. Výrobci: Hannah, Husky, Nordblanc, Blizard atd.

Pokud chceme, aby nás lyžařské kalhoty chránili před vlhkem je důležité se při koupi zaměřit na vodní sloupec. 
Uvádí se např.:
5000mm H2O - to je odolnost proti vodě, kdy při zkoušce tlak vody působící na materiál je měřen v milimetrech. Standart je 2000mm, ale čím více tím lépe.

8000 g/m2/24hod - to je prodyšnost, využívají se veličiny MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate), která udává kolik g vlhkosti dokáže 1m2 materiálu propustit za 24 hodin.

Jednoduchá rada - nebojte se být náročným zákazníkem. Pokud se nebudete pohodlně cítit v lyžařských kalhotách, nebudete si moct užít ani samotné lyžování, což by mohla být velké škoda, pokud zaplatíte za samotnou dovolenou nemalé peníze. Bunda se dá sundat, ale bez kalhot si nezajezdíte.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu