. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat dětské lyže, vhodná a správná délka lyží pro děti

Jak vybrat dětské lyže, vhodná a správná délka lyží pro děti

Výběr lyží je obvykle prvním krokem k uvedení dítěte do lyžařského sportu, a už jen proto by se rozhodně neměl zanedbávat. Je nutné uvědomit si, že lyže, které vyberete, budou dítě provázet při jeho první cestě na svahu, což je cesta, která by mu měla být co nejvíce usnadněna a zpříjemněna.
Při tomto výběru bychom se měli řídit několika důležitými faktory.
Krom často zmiňované výšky jde především také o věk a zkušenosti dítěte. Zanedbat nesmíme ani váhu a tělesné dispozice. Vyhnout bychom se měli hlavně úvahám o tom, že by lyže mohly vydržet alespoň tři sezóny a proto koupíme delší. Nejen, že se s delšími lyžemi dítě pořádně lyžovat nenaučí, ale mohly by mu způsobit i spoustu nepříjemností.

Dětské lyže lze zpravidla rozdělit do několika kategorií:

Lyže pro nejmenší (70-90 cm)

Podle statistik jsou děti schopny lyžovat zhruba tak od tří-čtyř let věku a hlavní prioritou těchto začátků je samozřejmě i správný výběr lyží.
Než se dostaneme k poměru délky s výškou dítěte, měli bychom si zjistit, jaké lyže nám tato kategorie nabízí. Většinou se nejedná o nějaké složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Často se zde objevuje kvalitní protiskluzová mechanika, což může být pro malého lyžaře velkým přínosem. Lyže by krom této technické stránky měly dítě potěšit i vizuálně, zvlášť proto, aby se nebálo a jízda pro něj byla skutečným požitkem. Naštěstí na to většina výrobců myslí, takže není žádný problém zakoupit lyže s oblíbeným motivem dítěte (medvídci, pejsci, aj.).
Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.

Lyže pro malé děti (100-120 cm)

Lyže pro malé děti se od předchozí kategorie krom délky liší například tím, že si krom začátečníků mohou bez problémů vybrat i ti více pokročilí. Také bychom zde už jen velmi těžko hledali provedení skluznice s protismykem.
Klasické lyže této skupiny disponují snadným ovládáním a lehkým kompozitovým jádrem, které už není vyztuženo dalšími prvky. Obvykle se jedná i o lyže velmi přizpůsobivé, které by při sjezdu měly kopírovat terén. Pojetí je zde téměř vždy carvingové, což je plusem, neboť není zbytečně ztížena výuka dítěte. Designéři mysleli jak na dětské, tak na dospělejší motivy. Co se délky týče, mělo by jít zhruba o 15 cm kratší lyži, než je výška dítěte. Nutné je samozřejmě ale dbát i na váhu a ostatní faktory.

Dětské a juniorské lyže (130-150 cm)

Lyže dětské a juniorské se už v mnohém neodlišují od klasických lyží pro dospěláky. Proto se není čemu divit, že lze nalézt mnoho odlišných konstrukcí a kategorií. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Krojení bývá opravdu různé a možnost výběru zde naleznou i dospělí lyžaři s nízkou výškou a váhou. Lyže by stejně jako u předchozích kategorií nikdy neměla přerůst výšku dítěte, ale pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém zakoupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů. Jako příklad lze například uvést lyžaře, jehož výška je 140 cm. Správná lyže pro takové dítě by se měla pohybovat okolo 130 cm, ale pokud sáhnete po kratší, určitě neuděláte chybu.

Při výběru správné lyžařské výbavy rozhodně nenechávejte své dítě doma, neboť i ono by se nákupu mělo zúčastnit. Pokud sami nelyžujete a příliš se v tomto oboru nevyznáte, nezdráhejte se obrátit na speciálně vyškolený personál, který by měl být přítomný v každé správné lyžařské prodejně.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu