. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat lyžařské brýle, správný výběr brýlí na lyžování

Jak vybrat lyžařské brýle, správný výběr brýlí na lyžování

Lyžařské brýle jsou jeden z nejčastějších a nejdůležitějších lyžařských doplňků vůbec, a to především kvůli tomu, že chrání náš zrak před horským sluncem, které je o něco silnější, než jsme zvyklí.
Výběr správných lyžařských brýlí není zas tak složitý, ale i přesto bychom neměli brát první produkt, který uvidíme.

Nejprve bychom si měli rozmyslet, kolik do brýlí vlastně můžeme a chceme investovat. Pokud si zábavu na svahu dopřáváme pouze na pár dní v roce, nemusíme se hned hnát do toho nejdražšího – dobré brýle lze koupit už okolo tří set korun. Jestli ale patříte mezi požitkáře, kteří lyžují několikrát do roka, měli byste brát ohledy na spoustu dalších faktorů – na propustnost světla, barvu zorníku, pohodlné polstrování rámečku a ventilaci.

V tomto článku si ukážeme, jak brýle na lyže správně vybrat a vyhnout se nejčastějším chybám:

Zabarvení zorníku
Nejprve bychom se měli zaměřit na barvu zorníku, která symbolizuje počasí, ve kterém budeme brýle využívat. Jak sami určitě uznáte, jedná se o věc poněkud ošemetnou – přeci nemůžeme vědět, jak zrovna bude.
Většina barev zorníků je vhodná do slunečna až polojasna (barva oranžová až citrus), takové podmínky totiž bývají na většině hor nejčastější. Pokud se počasí krátkodobě změní, pochopitelně se nic neděje. Ale i přes to se vyplatí pořídit brýle se zorníkem, který je zároveň vybaven i do mlhy a oblačnosti – jeden takový vlastní například brýle Corus od značky Uvex.
Jak možná víte, existují i lyžařské brýle se zorníky, které se podle aktuálního počasí samy mění. Ty jsou velmi praktické, ale je nutné počítat s vyšší cenou.

Propustnost světla
Jednou z důležitých věcí je i propustnost světla. Tady záleží především na tom, co komu vyhovuje – každý je totiž přeci jen jiný a má své vlastní potřeby.
Naštěstí není výběr propustnosti světla příliš složitý a existují pouze dvě kategorie – S1 a S2. S1 propouští zhruba 80 – 43% světla a není tolik oblíbená jako S2, která propustí pouhých 43 – 18%.
Při výběru je zvlášť kvůli propustnosti zorníku nutné vyjít ven z prodejny na denní světlo – nikdy bychom brýle totiž neměli zkoušet v umělém osvětlení, které může výrazně zkreslit mnoho faktorů.

Polstrování
Dalším kritériem při výběru může být například polstrování rámečku. Obecně platí pravidlo – čím dražší brýle, tím můžeme očekávat propracovanější a pohodlnější polstrování. Ale nenechte se zmást – stejně jako všechna pravidla má i tohle své výjimky.

Ostatní faktory
Krom polstrování a výše zmíněních kritérií vybírá mnoho lyžařů také dle designu – na trhu totiž v dnešní době najdeme mnoho zajímavých barevných kombinací a motivů, které lze vcelku bez problémů sladit se zbytkem naší výbavy.

Jak už z výše uvedeného vyplynulo, zejména v případě dražšího zboží bychom měli spoléhat spíše na kamenné prodejny a brýle zde vyzkoušet.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu