. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat boty na běžky, běžecké boty, správný výběr obuvi

Jak vybrat boty na běžky, běžecké boty, správný výběr obuvi

Jako u všech bot na sport, i u těch běžeckých, by mělo být hlavním a rozhodujícím kritériem pohodlí. Zároveň je třeba, aby byla bota pevná. Rozhodně ale nemůžeme počítat s tím, že přijdeme do prvního obchodu se sportovním zbožím a padne nám první bota, která se nám bude líbit. Tak to bohužel není, často je třeba vyzkoušet mnoho typů a značek běžeckých bot, než nakonec vybereme ty, které nám opravdu sedí.

Boty na běžky by měly být vyšší, aby dobře zpevňovaly kotník. Pro sportovní běžce se určitě hodí i bota s plastovým zpevněním v oblasti paty a kotníku. Zároveň by ale neměla v těchto místech tlačit nebo škrtit. Na škodu je i to, když je příliš volná. Zkrátka musí sedět v kotníku akorát. Důležitá je i velikost obuvi.
Kupujte si tu, která vám přesně sedí. Tedy ne menší, v té by vám byla zima, ani větší. Ve větší botě byste neměli takovou stabilitu a byla by vám v ní také zima. Nemá smysl kupovat větší botu s tím, že do ní obléknete pořádně tlustou ponožku, a to zvláště u dětí – následné nepohodlí ve velké botě a nestabilita je pro začátečníka často tím, co v něm způsobí nechuť k tomuto sportu.
Vybírat můžete i podle stylu – existují boty speciálně na skating, na klasiku nebo boty kombi, které jsou u rekreačních a sportovních lyžařů nejžádanější.

Další věcí při výběru obuvi na běžky je volba vázání.
Klasické staré vázání nordic norm, známé jako „pětasedmdesátka“ nebo NN75, bylo stejné pro všechny boty ode všech výrobců. To dnes už neplatí.
Moderní běžecká vázání se dělí dále na typy podle profilu lišty, ve které bota sedí.
Typy nesou pojmenování NNN (new nordic norm, se dvěma vodícími drážkami), SNS (Salomon nordic system, s jednou velkou podélnou drážkou) a jejich závodní varianty NIS (nordic intergrated system, závodní spojené pevněji s lyží) a konečně SNS pilot skate/klasik (závodní vázání od Salomonu).
Rozšířenější je vázání typu NNN, do kterého také pasuje větší množství bot (např. značky Alpina, Fischer nebo Rossignol), stejně jako do jeho závodní varianty. Boty pro normu SNS nevyrábí jen Salomon, ale třeba také Botas nebo Nordica.

Na skutečnost s vázáním je tedy třeba dbát a rozmyslet si které chceme. Samozřejmě se stále vyrábí vázání NN75, ale málokdo vám ho doporučí – pro sportovní běhání je příliš nestabilní a také je v této kategorii omezený výběr bot.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu