. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat lyžařské boty, lyžáky, výběr obuvi

Jak vybrat lyžařské boty, lyžáky, výběr obuvi

Ať už půjdete do půjčovny nebo rovnou do prodejny, myslete na některé důležité zásady jak správně vybrat lyžáky.

Nejprve si musíte uvědomit, do jaké kategorie lyžařů patříte.
Začátečník by měl v každém případě hledat botu typu soft, která je měkčí a uzpůsobená na příjemné celodenní nošení. Výjimku tvoří lyžaři s větší tělesnou hmotností, kteří by měli volit spíše univerzální obuv, která má obecně středně tvrdou kostru.
Nejtvrdší jsou lyžařské boty pro profesionály tzv. race modely, které jsou opravdu tvrdé a na svahu budete muset doslova „makat". Neočekávejte ani velké pohodlí.
Často při volbě chybují ženy, které nechtějí zůstat v dámském oddělení, i když by správně měly. Ženy mají lehce jinou stavbu a tvar nohou, takže je doporučováno vybírat pouze ze speciálních variant, které jsou pro ně určené.
Výběr lyžařských bot je velmi složitý u dětí vzhledem k růstu chodidla, s čímž si ale musí poradit každý rodič individuálně. U dětí se obecně doporučuje klást důraz především na pohodlí, a aby noha nepromrzla.

Správný výběr obuvi na lyžování je takřka klíčový a vy musíte být maximálně náročný zákazník. Vždy si vyzkoušejte co největší počet bot, pevně si je utahujte a chvíli v každé zůstaňte a procházejte se, abyste si jí proklepli po všech stránkách. Nikdy se vám nesmí noha sebemenším způsobem hýbat, bota nesmí bránit v podřepu a není možné, aby vás například tlačil palec. Základní poučka říká lepší menší, než velké boty. Lyžáky se totiž používáním uvnitř ještě uvolní a vytvarují podle nohy. 
Rada odborníka je také na místě a nebojte se investovat větší částku, pokud nechcete na sjezdovce trpět. V případě, že o sobě víte, že jste nároční na design lyžařských bot, vyražte do obchodů či půjčoven před hlavní sezónou, kdy je výběr samozřejmě největší.

Lyžařské boty, nebo chcete-li lyžáky, jsou jedny z nejdůležitějších částí lyžařského vybavení a jejich výběr bychom rozhodně neměli podcenit. Podobně jako u klasických bot vás může špatný výběr velmi mrzet a poznáte to hned po prvním dopoledni stráveném na svahu, kdy budete proklínat špatně zvolenou lyžařskou obuv.
Výrobci dnes nabízejí širokou škálu produktů, pojďme si tedy říct, jak vybrat lyžáky.

Typy lyžařských bot

V první fázi výběru je potřeba vědět, které ze tří základních kategorií lyžáků je pro vás nejvhodnější.
Nejčastěji se setkáte s univerzálními vícepřezkovými lyžáky, které jsou tvrdší a mají pevný skelet.
SOFT, neboli měkké lyžáky, mají oproti klasickým výhodu ve větším pohodlí a také v jednoduchosti nazouvání - mají obvykle jen dvě či tři přezky. Tato kategorie je určena především pro rekreační lyžaře, kterým záleží více na pohodlí než na sportovních výkonech.
Poslední kategorie RACE, čili závodní lyžáky, jsou rozhodně nejtvrdší nabízenou variantou. Díky pevné konstrukci může lyžař mnohem lépe přenášet sílu na lyže, to však na úkor pohodlí. Tyto lyžáky zvolíte, pokud máte sportovní ambice.

Dámské lyžáky

Většina výrobců již má na trhu i dámské modely lyžařských bot a nutno říci, že se vyplatí dát jim přednost před tzv. unisex botami, které většinou nejsou pro štíhlejší nohy žen vhodné. Lyžáky pro ženy mívají v názvu písmeno W (woman) nebo L (lady) a vyznačují se zúženým prostorem pro patu a chodidlo, nižší výškou a hmotností.
Dalším typickým znakem jsou vyšší podpatkové klíny a u některých modelů i možnost nastavení šířky prostoru pro lýtka aby se tak předešlo problémům s prokrvením.
Dámy jistě ocení i snahu některých výrobců nabídnou vetší počet barevných variant doplněných často i různými motivy.

Dětské lyžáky

Výběr lyžařské obuvi pro děti je poněkud složitější záležitostí už proto, že děti rychle rostou a mění se tak i velikost jejich nohou. Často se tak stává, že perfektně padnoucí dětské lyžáky jsou již další sezónu malé a je třeba koupit nové. To ale něco stojí a proto rodiče raději kupují lyžáky o něco větší, aby vydržely alespoň sezóny dvě či tři a volný prostor pak často vycpávají několika páry silných ponožek, což také není ideální řešení.
Klasické lyžařské boty pro děti mají měkký skelet se sníženou holení která umožňuje vzpřímený postoj, který je u začínajících lyžařů přirozený.

Výběr lyžařské obuvi

Po zvolení vhodné kategorie zbývá přikročit k tomu nejdůležitějšímu, tedy k výběru konkrétního modelu od konkrétního výrobce. Samozřejmě nelze doporučit jeden určitý model pro každou kategorii a proto je třeba se držet několika důležitých zásad, které jsou klíčové pro správný výběr lyžařských bot.

Častou chybou je volba špatné velikosti, kdy kupující vybírá příliš velké boty v domnění, že potřebuje dost místa na silné zimní ponožky. Lyžáky se vybírají přesně na velikost nohy, nebo max. + 0,5 cm volného prostoru, u dětí až + 1 cm, naopak u sportovních lyžáků by neměl být volný prostor žádný. Není potřeba se obávat, že by se do boty nevešel alespoň 1 pár kvalitních teplých ponožek.
Při samotném zkoušení boty je třeba především po určitý čas v lyžácích zůstat a také se v nich několikrát projít. Některé problémy a nepříjemnosti se totiž nemusí objevit nutně ihned po nasazení boty.
Ve vhodné velikosti nesmí lyžák nikde tlačit, dřít či škrtit, ale zároveň by se noha v botě neměla téměř hýbat. Klidně vyzkoušejte několik různých modelů od více výrobců a to i když si myslíte, že právě zkoušený model je ideální - vždycky můžete najít ještě pohodlnější a lepší lyžák.
Důležité je vybrat nejprve několik vhodných, dobře padnoucích modelů a až pak hledět na cenu, ne naopak. Za cenu ušetřenou v obchodě s lyžařským vybavením, můžete draze zaplatit v zimě na sjezdovce. Rozhodně se nevyplatí s výběrem spěchat, udělejte si čas a vyzkoušejte co nejvíce modelů.

Značení velikosti lyžařských bot

Značení výrobců lyžařské obuvi příliš neodpovídá skutečné velikosti boty, proto je nutné lyžáky zkoušet a kupovat bez ohledu na uvedeném číslování.
Nelze tedy uvádět univerzální převodovou tabulku velikostí. 

Doplňkové funkce

Dnešní modely často mívají navíc několik druhů doplňkových funkcí, jde například o přepínání mezi módem chůze a lyžovaní. Při přepnutí na první mód (walk) se uvolní komín a umožní se tak jeho náklon při chůzi. Další častou funkcí je canting, neboli přizpůsobení odklonu komínu podle potřeb lyžaře.
U luxusních modelů lyžařských bot se můžeme setkat i s vyhříváním, což je velmi příjemná funkce, zvláště pokud trávíte na sjezdovkách celý den. Všechny tyto funkce jsou užitečné, nicméně hrají spíše vedlejší úlohu při výběru bot.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu