Z označení jasně plyne, že tyto lyže jsou určené pro profesionály v lyžařském sportu. To ale vůbec neznamená, že si takovou lyži mohou dopřát jen oni. Samozřejmě musíme ale brát ohled na to, že sjezdovky konstruované jako lyže pro závodníky nejsou vhodné pro ty, kteří tento sport ještě nemají takzvaně „v malíku".
Pokud jste začátečník nebo nepříliš pokročilý, budete sice se závodními lyžemi vypadat jako král sjezdovek, ovšem jen do té doby, dokud neuděláte první oblouk. Závodní lyže nejsou tak snadno ovladatelné a jízdu na nich si užijí opravdu jen ti, kteří výborně zvládají techniku a nechybí jim síla. Dobře proto zvažte, do jaké skupiny lyžařů patříte, než se rozhodnete pro koupi závodních (nebo jiných) sjezdových lyží.
Pokud jste tedy rozhodnuti pro koupi závodních lyží, můžete si samozřejmě v této kategorii vybrat z klasických dobře známých kategorií.
První jsou lyže určené pro slalom. Liší se délkou (jsou kratší než obřačky) a také takzvaným rádiusem, což je číslo, které značí poloměr oblouku, který lyže vykrouží. Čím nižší číslo, tím je lyže točivější. U slalomek je toto číslo maximálně třináct metrů, záleží také na délce lyže. Na první pohled jsou slalomové lyže také více vykrojené. Různí výrobci se snaží různými způsoby zpracovat lyži tak, aby byla optimálně točivá. Ač se u slalomek klade právě na točivost největší důraz, je třeba se postarat i o rychlost lyže. Setkáváme se tedy často s nejrůznějšími výztužemi a zpevněními, které tyto vlastnosti podporují.
Druhým typem jsou obřačky, delší a méně vykrojené lyže pro obří slalom. Pokud jste zvyklí kroužit rychlé a dlouhé oblouky, je to lyže pro vás. Jsou delší než slalomky a mají větší číslo určující rádius. ten se pohybuje v číslech od patnácti do sedmadvaceti metrů. U obřaček je kladen důraz na rychlou a klidnou jízdu, méně pak na točivost. je tedy třeba, aby byly dobře přilnavé a vodivé, především v delších obloucích. Proto jsou také o něco širší než slalomky. Některé se svými parametry blíží lyžím na sjezd - což je další varianta sjezdových lyží, které ale v běžných obchodech nenajdete tak často jako předchozí dva typy. Jde o poměrně dost dlouhou lyži s minimálním vykrojením, konstruovanou tak, aby zvládala velmi rychlou jízdu.
Pokud už máte jasno, jaký typ se pro vás hodí, je třeba zaostřit na výběr lyže pro konkrétního lyžaře. Ideální délka slalomky je pět až dvacet centimetrů pod výšku postavy. Také se podívejte, jaký má lyže rádius - čím nižší, tím točivější a zároveň lépe ovladatelná a tedy vhodná pro osoby menšího vzrůstu nebo prostě pro ty, kteří jezdí krátké oblouky. Větší rádius je zase pro milovníky o něco delších oblouků. Pokud vybíráte obřačky, platí to samé. Ne však při výběru délky, ta musí být o pět až deset centimetrů vyšší než vy.
Co se týče materiálů, jsou pro závodní lyže vybírány ty nejlepší. Jádro je v drtivé většině případů z pevného a pružného dřeva, aby lyže vydržela extrémní situace. Dále bývají součástí konstrukce titanové vrstvy zaručující pevnost (používá je většina značek, třeba Atomic, Elan, Völkl nebo Fischer), případně jsou vyztuženy karbonem. Na plášť lyže se používá sklolaminát, případně doplněný o různá nanovlákna.
Dále se můžeme setkat s různými patentovanými výztuhami a úpravami, například zvlněná konstrukce (nejen) závodních lyží Elan zabraňuje nechtěným vibracím lyže. V poslední době je také u závodních lyží samozřejmostí vázání propojené s konstrukcí lyže, se kterým prorazily značky Elan či Dynastar.
Ať už si vyberete jakékoliv, sportovní varianty lyží většiny výrobců zajišťují výbornou kvalitu i optimální výkon. je tedy zcela na vás, jaká lyže vám bude sympatická a které dáte přednost.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu