Pro lyže big foot se dnes už se častěji používá výraz skiboardy, což také lépe vystihuje jejich podstatu - tedy že kombinují techniku jízdy na lyžích a na snowboardu.
Úplně první lyže tohoto typu uvedl na trh v roce 1991 rakouský výrobce Kneissl. To byly právě lyže BigFoot, s charakteristickou špicí v podobě prstů, které daly této kategorii jméno. Teprve o šest let později se přidali i další výrobci, z nichž prvním byl Salomon, který pro své lyže použil pojem snowblade. Pak se přidávali další, třeba Fischer, K2, Head, Blizzard a další. Snowblady (nebo skiboardy, jak chcete) jsou ideálními lyžemi pro všechny, kteří nechtějí jen nudně sjíždět kopce v dlouhých či krátkých obloucích, ale také si pořádně zablbnout.
Tyto lyže totiž díky své délce umožňují různé otočky, třeba i na jedné noze, jízdu pozadu a vůbec se s nimi jezdí mnohem obratněji, lze rychleji střídat různé pozice, obloučky a triky. Užijí si s nimi i milovníci nejrůznějších skiparků, v nichž využijí mrštnost těchto lyží. Je také ideální pro všechny, kteří chtějí vyzkoušet něco nového nebo chtějí přejít z lyží na snowboard a potřebují nějaký mezistupeň.
Skiboardy můžete sehnat v různých variantách, které se liší šířkou i délkou. Šířka se pohybuje od devadesáti do sto třiceti milimetrů a délka od šedesáti do sta centimetrů. Některé mají tvar podobný malému snowboardu na každou nohu. Všechny ale umožňují velmi agresivní a rychlou carvingovou jízdu na různém povrchu, ať už jde o prašan, zledovatělý povrch nebo měkčí sníh a také strmé kopce, kde na těchto lyžích mnohem snadněji zastavíte či odvrátíte nepovedený oblouček.
Současné bigfooty jsou v průměru o polovinu delší než normální lyže a mají skoro dvojnásobnou šířku. Také se vyrábějí s úpravou twin-tip, tedy dvojitou špicí (vpředu i vzadu), takže na nich můžete jezdit i pozadu a také snadněji provádět různé triky. První bigfooty měly pěnové jádro, které si ponechaly ve většině případů dodnes, neboť při jejich délce nejsou nutné skoro žádné propracovanější výztuhy pro zamezení nechtěných vibrací.
A jak takové lyže vybírat?
Jako u všech lyží a snowboardů je důležitá výška postavy. Většina skiboardů se vyrábí pro výšku lyžaře od sto padesáti centimetrů, samozřejmě seženete i pro lyžaře menšího vzrůstu, tedy především děti. Ti by měli vybírat lyže v délkách mezi šedesáti až osmdesáti centimetry, vyšší mohu sáhnout po delších - kolem sta centimetrů. Především je to kvůli tomu, že vyšší lidé mají těžiště výše a tím pádem zpočátku hůže ovládají zadní rovnováhu. Těžší jezdci by měli sáhnout po bigfootech d dřevěným jádrem. Důležité je také dbát na to, jaké mají lyže vázání. Dělá se buď plastové (to je sice o dost levnější, ale zase méně kvalitní) nebo celokovové (méně časté, dražší a kvalitnější). Tyto dva typy mají výhodu v tom, že si vázání jednoduše sami můžete nastavit na jakoukoliv velikost lyžařské boty - ideální pro ty z vás, kteří si bigfooty kupují jen pro legraci s někým napůl a střídají je s jízdou na sjezdovkách (nebo snowboardu).
Další možností je klasické bezpečnostní vázání, které známe ze sjezdovek - je těžší, dražší, ale velmi pevné. Protože ale délka lyží neumožňuje tak snadné vypnutí vázání jako dlouhá lyže, doporučuje se nastavit co nejmenší tuhost, abyste nepřišli k úrazu. Také je dobré vybírat zvýšené vázání s deskou - ta se vyplatí při hlubokých carvingových náklonech do strany, kdy díky ní nebudete dřít botou o povrch. Pokud se na skiboardech chcete pořádně „vyblbnout", sáhněte po těch s dvojí špicí.
Teď už stačí si vybrat podle svého vkusu, vyrazit na svah a užít si spoustu zábavy.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu