Juniorské lyže se vyrábí ve všech variantách, takže narazíte jak na profesionální závodní lyži, tak na lyži rekreační.
Stejně jako v kategorii lyží pro dospělé se kvalita a výkon juniorských lyží poměřuje hlavně jejich cenou. Obecně platí, že juniorské lyže jsou celkově ve všech výkonnostních třídách levnější než jejich varianty pro dospělé, a to při zachování stejně kvalitní (to platí zejména pro dražší modely) konstrukce. je to hlavně kvůli menší poptávce - dospělých lyžařů je přece jen o dost více.
Juniorská lyže je ideální pro vaše děti, které už odrostly dětským velikostem a vypilovaly techniku. Potřebují tedy kvalitnější lyži z lepších materiálů, což sortiment lyží pro děti nenabízí. Závodní modely jsou samozřejmě určeny především pro juniory s vyššími ambicemi v závodním lyžování. To ale neznamená, že si takové lyže nemůže dopřát i mladý rekreační lyžař, který již dokonale ovládá techniku. A v neposlední řadě jsou to ideální lyže pro lidi menšího vzrůstu a hmotnosti, zejména ženy. Často se totiž stává, že přijde do obchodu s lyžemi vynikající lyžařka a shání závodní model pro svoji výšku, leč marně. Dospělé závodní modely začínají na délce sto padesát a více centimetrů (záleží na výrobci) a zmíněná žena je potom nucena si vybrat lyži v nesprávné délce. Proto není od věci nahlédnout i do oddělení lyží pro juniory. To samé platí třeba i o juniorských lyžařských botách.
Druhy sjezdových lyží pro juniory se kryjí s těmi pro dospělé. V závodních a sportovních kategoriích těchto lyží tedy najdeme modely vyrobené speciálně pro slalom nebo obří slalom, v závodní kategorii pak i lyže pro sjezd. Jejich konstrukce bývá stejná jako u dospělých závodních lyží, používají se stejné kvalitní materiály (většinou dřevěné jádro, titanové výztuhy, karbon, sklolaminát atd.). Lyže se většinou liší jen výškou, vyrábějí se v délkách od sto dvaceti do sto padesáti centimetrů (pro slalomky) a od sto třiceti do sto šedesáti (pro obřačky). Délky se také liší podle výrobců. Některé modely jsou i o něco málo užší. Důležitý je rádius lyže (průměr pomyslného oblouku, který lyže vykrouží; značí se v metrech). Čím nižší číslo, tím je lyže točivější a naopak. Tento údaj je důležitý také u rekreačních lyží, které často nemají jasné rozlišení slalomka - obřačka.
Vybíráme tedy podle toho, na jaké oblouky je mladý lyžař zvyklý a jak je pokročilý. Pro kratší oblouky menší rádius. Pokud je lyžař začátečník, je vhodné vybrat měkčí lyži (a také samozřejmě točivější, se kterou se budou oblouky kroužit snadněji). Důležité je vybrat správnou výšku - slalomky by měly být o pět až patnáct centimetrů nižší než lyžař, obřačky ho oproti tomu mohou převyšovat klidně i o deset centimetrů. Rozhodně není dobré vybírat delší lyže s tím, že „on do nich doroste" - dlouhé lyže velmi znesnadňují jízdu.
Rovněž platí, že není moc dobré se ohlížet na cenu, a to i když vybíráme lyže pro začátečníka. Laciné lyže nebývají příliš kvalitní. Vyrábějí se z laciných materiálů, mají lehké pěnové jádro a s jejich konstrukcí si nikdo příliš hlavu nelámal. Nejsou tak stabilní a vodivé, což může začátečníkovi značně ztěžovat jízdu a zabraňovat mu v dosažení správné techniky.
Na juniorské lyže se specializují především značky jako Elan, Fischer, Rossignol nebo Atomic, které nabízejí i poměrně široký výběr závodních modelů. kvalitní rekreační modely za dobrou cenu pořídíte například od výrobců Sporten, Blizzard nebo K2. Jak už ale bylo řečeno, je důležité se ohlížet zejména na cenu a nevybírat to nejlevnější, co vám přijde do ruky.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu