Lyže z kategorie allmountain jsou rovněž kompromisem, a nutno podotknout, že kompromisem v dobrém slova smyslu, neboť toto slovo se ve světě lyžování jinak vyskytuje spíše v tom hanlivějším slova smyslu. Kompromisy by prostě v lyžování (a hlavně výběru lyží) nastat neměly. Stejně na ně ale dojde, jako vždy. Třeba lyže allround jdou ideálním kompromisem pro začátečníky i zdatnější lyžaře, kteří nemají ustálenou délku svého oblouku.
Lyže typu allmountain jsou zase pro ty, kteří si ještě neudělali (nebo ani nikdy nechtějí udělat) jasno v tom, na jakém povrchu chtějí jezdit. Tím se myslí upravená sjezdovka nebo volnější terén s hlubokým sněhem. To je někdy velké dilema.
Pokud patříte právě k této skupině lyžařů, jsou pro vás lyže allmountain jako dělané. Umožní vám totiž skutečnost, že budete vybaveni do jakýchkoliv podmínek. Lyže all mountain oceníte především v ne úplně příznivých lyžařských podmínkách. Jsou určeny dobrým až velmi dobrým lyžařům, kteří potřebují lyži pro co nejširší použití. nejsou to lyže vhodné pro naprosté začátečníky, kteří se teprve učí tento sport ovládat - ti by měli sáhnout raději po měkčích rekreačních lyžích, na kterých se lépe učí oblouky.
Tyto lyže jsou konstruovány tak, aby vám byly dostatečnou oporou ve všech podmínkách. To znamená, abyste si na nich užili dlouhé carvingové oblouky na upravených sjezdovkách, ale i jízdu po zledovatělém povrchu, ale také v těžkém a mokrém nebo v hlubokém sněhu a mimo sjezdovky. Setkáme se s běžnými materiály a konstrukcemi jako u jiných kvalitních lyží - tedy sendvičová konstrukce, celodřevěné jádro, titanové pláty (které drží stabilitu i v neoptimálních podmínkách), karbon, případně mohou mít lyže i dvojité jádro kvůli vyztužení konstrukce. Samozřejmě se setkáte i s levnějšími variantami s pěnovým jádrem a jednodušší konstrukcí.
Lyže typu allmountain se tedy nedělí na žádné další kategorie (např. sportovní a rekreační varianty). O těchto kritérií částečně rozhoduje cena (čím nižší, tím více je lyže rekreační a méně všestranná). Jinak jsou to lyže ze zásady sportovní, už proto, že jsou určeny do náročných terénů a tedy i pro sportovně založené budoucí majitele.
Při výběru dejte pozor hlavně na délku lyží.
Měly by sahat od patnácti centimetrů pod vaši postavu až do výšky vaší postavy. Pokud nejste příliš pokročilí lyžaři, sáhněte radši po kratších, zdatní lyžaři mohou mít ty vyšší. Obecně ale platí (u všech lyží), že pokud budete váhat mezi dvěma délkami, je lepší vybrat tu kratší, tím rozhodně nic nezkazíte. Záleží samozřejmě také na vaší zdatnosti, po jakých konkrétních lyžích typu allmountain sáhnete - mírně pokročilý si může pořídit o něco levnější lyže, ale měl by dbát alespoň na to, aby lyže měla jádro dřevěné nebo z tvrzené pěny. Takové lyže mají delší životnost.
Pokročilí sportovní lyžaři by raději měli sáhnout po o něco dražším a lépe vybaveném kousku. Mějte na paměti, že pokud chcete na základně vybavených lyžích křižovat volné terény, moc dlouho vám nevydrží.
Výběr výrobce samozřejmě necháme na vás. Za specialistu na allroundové lyže platí třeba značka K2, ale také třeba Völkl nebo francouzský Dynastar. Zahanbit se nenechají ani klasikové v produkci lyží, známí výrobci jako Fischer, Atomic, Rossignol, Nordica nebo Salomon.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu