Spolu s freeridem je freestyle jedním z nových a stále více oblíbených odvětví lyžařského sportu, který dnes už zdaleka neznamená jen vyjet lanovkou na kopec a sjíždět dolů v poklidných obloucích. I lyžování žádá více rychlosti a v poslední době samozřejmě i tolik oblíbeného adrenalinu a v neposlední řadě zábavy.
Dva posledně zmíněné požadavky jsou doménou právě freestylu. Je to vynikající alternativa pro ty, kteří chtějí sport i zábavu, nebo třeba hledají kompromis mezi snowboardem a lyžemi - na těch klasických nemohou dělat zdaleka to, co na freestylových. To obnáší především jízdu ve snowparcích na uměle vytvořeném terénu s různými překážkami v podobě různých zábradlí, beden všeho možného, co je jen trochu možné překonat. Pouštět se ale můžete i do různých skoků, především při jízdě na u-rampě (neboli half-pipe). Pokud tedy patříte k těm, které „nudné sjíždění kopců" už tolik nebaví, vyberte si tyto speciální lyže, které vám umožní tu pravou freestylovou zábavu.
Pro takový sport je samozřejmě třeba mít speciální - freestylové - lyže. Laik je na první pohled rozezná snadno. Zaprvé naprosto odlišným designem, který by spíše čekal na snowboardu (pokud vůbec) a samozřejmě pro freestylové lyže charakteristickou úpravou „twin-tip", tedy dvojitou špicí, která umožňuje lyžaři jet pozadu. U většiny dnešních freestylových lyží už pomalu není poznat, kde mají patu a kde špičku. Jsou ale i druhy s patou jen mírně zahnutou. Většina freestylových lyží je poměrně měkká, a to kvůli tomu, aby ustály různé otřesy a dopady po skocích, které na ně jejich majitelé chystají. Lyže na freestyle disponují také velkým krojením. Některé druhy jsou opatřeny speciálně konstruovanými hranami ve středu lyže, a to zejména kvůli usnadnění grindování (tedy pro nezasvěcené jízdy bokem po pevné překážce). Setkat se samozřejmě můžete i s lyžemi s normálními hranami a skluznicí, které pojedou docela slušně i po upravené sjezdovce a navíc vás nezradí při skocích a různých otočkách. Ta jsou ideální především pro začátečníky v tomto odvětví lyžařského sportu.
Co se týče vnitřní konstrukce lyže, sahají výrobci většinou po dřevěném jádru a sendvičové konstrukci. Freestylové lyže mají také pevnější a bytelnější vázání, než jsme zvyklí u klasických sjezdovek - to zabraňuje tomu, aby se vám lyže při každém druhém skoku odepnula.
A jak je to s výběrem freestylových lyží?
Záleží samozřejmě na vaší zdatnosti a také na tom, co budete s těmito lyžemi chtít provádět. Pokud se chcete věnovat především jízdě přes překážky ve snowparcích, vyplatí se lyže se speciální konstrukcí hran (viz výše) a záleží také na délce - ta by se měla pohybovat v nižších číslech než u lyží na freeride, tedy zhruba od vašich ramen k bradě. Pokud se věnujete spíše skokům, sáhněte po lyžích o něco delších, zhruba od výšky h vašemu nosu až po výšku postavy. Pokročilí freestylisté mohou sáhnout i po delších. Pokud naopak nevíte, jak se rozhodnout, zvolte ze dvou délek lyží vždy tu kratší (což platí pro všechny typy lyží, které známe). Pravidlo říká, že čím kratší lyže, tím méně námahy.
Výrobci freestylových lyží jsou jak známé firmy (kvalitní lyže vyrábí třeba Elan, Salomon, Dynastar, Atomic, Völkl nebo Head), tak specialisti na freeridové a freestylové lyže jako třeba K2, Scott, Movement nebo Armada, tedy značky, které jsou mezi příznivci tohoto sportu už klasikou.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu