V poslední době se sportovní průmysl obecně snaží svoje výrobky co nejvíce přizpůsobovat na tělo potenciálním majitelům. Proto narazíme na výzbroj a výstroj v mnoha barvách a různých provedeních. Později začali výrobci zohledňovat i potřeby žen-sportovkyň. A to nejen po stránce designové, ale i funkční.
Setkáváme se tedy stále častěji s ryze ženským sportovním náčiním a výjimku netvoří ani lyžařský sport.
Výrobci zohledňují odlišné proporce a stavbu ženského těla a vytvářejí produkty „na míru". Jsou to především lyžařské boty, které jsou užší než pánské nebo unisexové. Také mají odlišné postavení nohy - často se setkáme se zvýšenou patou, která napomáhá optimální jízdě a správnému vyvážení. Podobně funguje i dámské vázání. Žena má těžiště těla mnohem níže než muž a toto postavení nohy tento rozdíl vyrovnává. Dále jsou to konečně samotné lyže, kterých je v dámském provedení stále více a více na výběr.
Dříve se lišily hlavně designem, a to často na úkor kvality. Dnes u toto příliš neplatí, dámská lyže ve vyšší cenové kategorii je už velmi kvalitní. Vyberou si tedy i zkušené sportovní lyžařky. Otázkou zůstává, jestli se výrobci všem dámám zavděčí designem lyží, často balancujícím na hranici kýče. I proto mnoho dam raději sahá po „normálních" lyžích než po těch ozdobených kytičkami, byť by pro ně možná byly konstrukčně vhodnější.
Dámské lyže nalezneme v kategorii sportovních a rekreačních lyží, někteří výrobci nabízejí i freeridové a freestylové lyže pro ženy, případně lyže v kategorii allround a allmountain. Pro všechny druhy dámských lyží obecně platí, že jsou o dost lehčí co do hmotnosti. Liší se také již zmíněným odlišným designem a hlavně konstrukcí. S ohledem na uložení těžiště lyžařek, průměrnou nižší váhu a výšku. A samozřejmě také na styl, jakým lyžují. Většina žen nejezdí příliš agresivně a dynamicky, ale spíše měkce. proto jsou dámské lyže měkčí a umožňují i lyžařkám s nižší hmotností táhnout carvingový oblouk po hranách. I vázání je umístěno odlišně - o dva až tři centimetry dopředu, aby byla zajištěna středová pozice jezdkyně nad lyží, což by jinak kvůli odlišnému položení těžiště nebylo možné.
Co se týče materiálů, je to stejné jako u ostatních kategorií. Tedy levné lyže na tom nejsou nejlépe (lehké pěnové jádro, žádné nebo malé vyztužení). Naopak dražší dámská rekreační nebo sportovní lyže má kvalitní jádro ze dřeva nebo tvrzené pěny, využívá titanových výztuží a vrstvené techniky pláště. Specialista na kvalitní dámské lyže je především značka K2, která dokonce udržuje i stálý tým zkušebních jezdkyň. Výborné dámské lyže nabízí i Völkl, Rossignol, Head, Dynastar nebo Elan a další. Každý výrobce má své specifické techniky a materiály, které rok co rok vylepšuje pro potřeby lyžařek.
Co se týče výběru lyží, je to stejné jako u všech ostatních kategorií. Důležité je zohlednit fakt, jestli jezdíte spíše krátké či dlouhé oblouky. Všímejte si proto čísla označujícího rádius lyže (poloměr pomyslného kruhu, který lyže při oblouku vykrouží). Čím nižší číslo je na lyži uvedeno, tím je točivější. Taková lyže je vhodná nejen pro slalomáře, ale také pro začátečníky, kterým točivá lyže pomůže vypilovat carvingový styl. zároveň by začátečníci měli sáhnout i po lyži o něco měkčí a kratší.
Co se týče délky obecně, u točivých lyží na slalom by to mělo být pět až dvacet centimetrů pod výšku postavy, u obřaček kolem deseti centimetrů nad. Případně mohou mít i srovnatelnou výšku s lyžařem, a to tehdy, když rádius dosahuje středových hodnot.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu