Lyže na obří slalom, tedy obřačky, se hodí pro lyžaře, kteří jezdí dlouhé oblouky. Neobejde se bez nich žádný závodník v této disciplíně, ani zkušený sportovní lyžař, který miluje kroužení dlouhých carvingových oblouků přes celou šířku sjezdovky.
Obřačky se hodí spíše pro zkušenější lyžaře, protože dlouhý oblouk je náročnější na provedení - hlavně kvůli vysoké rychlosti, do které se jezdec dostane. Nezkušení lyžaři a začátečníci, kteří nemají dost síly pak takový oblouk často nezvládají a končí na zemi. Pro ně je vhodnější točivější, případně také měkčí lyže. Lyže pro obří slalom jsou také podstatně delší a mají větší rádius (číslo, které určuje poloměr oblouku, který lyže vykrouží na sjezdovce), který bývá od patnácti do pětadvaceti metrů, někdy i více.
Lyže na obří slalom se vyrábějí (stejně jako třeba slalomky) ve více variantách. Výkonnostně nejvýš se staví závodní lyže, konstruovaná s ohledem na požadavky závodních sportovců. Jde tedy především o rychlost, která je v závodech v obřím slalomu rozhodující. Dále je při výrobě dbáno na to, aby se pokud možno minimalizovaly nežádoucí vibrace lyže, které vznikají právě ve vyšších rychlostech. To mají za úkol různá vyztužení těla lyže pomocí titanových plátů a jiných odolných materiálů. Důležitý je i tvar pláště lyže, který často disponuje aerodynamickými prvky. Velmi kvalitní závodní lyže za docela příjemnou cenu vyrábí třeba slovinská značka Elan, dále si můžete vybrat z ostatních klasických výrobců, jako je Fischer, Atomic, Head, Völkl, Dynastar, Salomon a další.
Další kategorií jsou obřačky sportovní, určené pro zdatné sportovní lyžaře, kteří velmi dobře ovládají techniku. Často mají srovnatelné či velmi podobné materiály jako jejich závodní kolegyně, jsou ale o něco měkčí, lehčí a tím pádem také lépe ovladatelné.
Zejména pro méně zdatné lyžaře je zde lyže rekreační - to ale neznamená, že bychom v této kategorii nenašli lyže, na kterých by si s chutí zajezdil i zkušený lyžař - záleží samozřejmě na ceně a na materiálech. Celkově ale bývá rekreační obřačka měkčí než její závodní a sportovní kolegyně, hodí se tedy jak pro začátečníky, tak třeba pro lyžaře menšího vzrůstu a hmotnosti. Některé rekreační lyže nejsou označeny jako slalomky nebo obřačky, nicméně není problém to určit podle jejich rádiusu (od patnácti do asi pětadvaceti metrů, při větší délce lyže i více). Velmi dobré rekreační lyže seženete od značek Fischer, Atomic, Völkl nebo třeba Blizzard.
Výběr obřaček je snadný, pokud dbáte základních pokynů. Důležité je nepřecenit (ale ani nepodcenit) vaše schopnosti. Pokud jste při lyžování nejistí nebo začínáte, je lépe sáhnout po lyžích rekreačních nebo měkčí variantě těch sportovních. Zkušení lyžaři volí sportovní, případně i závodní modely. To samé platí o výšce lyže. Obecně se má obřačka pohybovat v rozmezí od pěti do patnácti centimetrů nad výšku vaší postavy. pokud má nižší rádius, volte raději kratší variantu. To samé platí pro méně zdatné lyžaře, kteří by měli na příliš dlouhých a málo točivých lyžích problémy. Také se pokuste zhodnotit, na jaké oblouky jste vlastně zvyklí. pravidlo je, že čím menší oblouk, tím menší rádius a naopak, s to i u obřaček. Pokud tedy děláte střední oblouky, volte obřačku s nejmenším rádiusem nebo ještě lépe - slalomku s tím nejvyšším (kolem čtrnácti metrů).
Každý výrobce má trochu jiné délky svých lyží a i jiné odlišné parametry jako je váha nebo konstrukce. Sami si vyberte, co se bude nejvíc zamlouvat vašemu stylu jízdy.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu