Sjezdové lyže typu allround jsou vhodné pro širokou škálu lyžařů. Mluví se o nich jako o univerzálkách, což je často velmi nevděčné označení. Jak už to totiž bývá, co je univerzální, to má sice řadu výhod, ale také řadu nevýhod.
Lyže allround jsou především univerzální v tom, jaký oblouk na nich chcete kroužit. Je to vcelku na vás, tyto lyže jsou konstruovány pro střední oblouk, ale většina modelů zvládne bez problémů i menší slalomové oblouky nebo naopak ty dlouhé carvingové. Jde o velmi spolehlivé lyže, které vás na sjezdovce nezradí. Proto jsou ideální pro začátečníky a také takzvané falešné začátečníky, kteří potřebují stabilní lyži, které mohou věřit a na které se jim bude dobře pilovat technika.
Po vyšších modelech allroundových lyží ale sahají i středně pokročilí a pokročilí lyžaři, kteří nevyhledávají vysoké rychlosti a chtějí tento krásný sport prostě jen v klidu užívat se vším, co k němu patří. A to jim kvalitní allroundové lyže dokážou zajistit.
V této kategorii lyží se samozřejmě nevyrábí závodní varianty a z pochopitelných důvodů tedy ani varianty pro slalom a obří slalom. Točivost lyže tedy ovlivňuje rádius, který se o něco liší od výrobce k výrobci. Při délce sto šedesát centimetrů mívají allroundové lyže rádius kolem třinácti metrů, což naprosto odpovídá jejich charakteru lyží pro středně dlouhý oblouk. Pokud jste zvyklí na menší nebo naopak větší oblouky, podívejte se napříč značkami, které z nich vyrábí lyže s menším (respektive větším) rádiusem.
Pokud ale nejste nijak pokročilými lyžaři, vězte, že s touto středně točivou lyží se vám bude technika osvojovat velmi dobře (začátečníci se stejně neučí od začátku příliš krátké oblouky). Většina známých značek vyrábí allroundové lyže ve více variantách - rozhodně se vyplatí sáhnou po té dražší, která většinou disponuje kvalitním dřevěným jádrem (lyže s dřevěným jádrem déle vydrží a není tak náchylná na různé otřesy) a pevnými materiály svrchního pláště lyže. Rovněž se tyto lyže vyrábí ve sportovnějších variantách pro zdatnější lyžaře - ty bývají tvrdší a pevnější celkově zase o něco kvalitnější.
S výběrem lyží typu allround je to jako s kterýmikoliv jinými sjezdovkami. Platí, že délka by měla sahat asi od deseti centimetrů pod vaši výšku, v závislosti vaší zdatnosti a délce oblouků, jakými jezdíte, mohou výt i delší (stejně s vaší výškou nebo i až o deset centimetrů vyšší). Začátečníci si vyberou také měkčí lyži, která sice není tak odolná, ale zato se na ní budete mnohem lépe učit - zatáčí totiž sama.
Co se týče materiálů, u levnějších modelů se nesetkáte s ničím výjimečným - dřevěné nebo pěnové jádro, sklolaminátový plášť a případně další výztuhy (dřevěné nebo z jiných materiálů). Dražší varianty allroundových lyží už často disponují výztuhami z titanu nebo nanovlákna, samozřejmostí bývá dřevěné jádro nebo jádro z tvrzené pěny (které bývá také velmi kvalitní, setkáme se s ním třeba u lyží Atomic). I v této kategorii lyží se samozřejmě dbá na moderní technologie, dnes se často setkáme s propojením lyže s vázáním (což umožňuje její lepší ovládání), a to třeba u výrobců Elan nebo Dynastar. Velmi kvalitní allroundové lyže vyrábí samozřejmě i další světoznámé značky jako Fischer, Rossignol, Völkl nebo i český Sporten.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu