Lyže na slalom jsou velmi točivé, proto se hodí pro lyžaře, kteří rádi jezdí krátké dynamické oblouky, a také samozřejmě pro závodníky ve slalomu. Slalomka není tolik konstruovaná s ohledem na rychlost, ale spíše záleží na přesnosti a točivosti a na tom, aby v krátkých obloucích dobře držela stopu.
Slalomová lyže není ale jen pro závodníky a milovníky krátkých oblouků. Sportovní slalomky z nižších kategorií, případně ty rekreační, se hodí i pro ty z vás, kteří ještě nemají úplně vypilovanou techniku - kratší a točivá lyže vám pomůže bez problémů zvládnout carvingový oblouk, aniž byste se tolik nadřeli.
Jako ostatní kategorie lyží, i slalomky se vyrábějí v mnoha variantách. Na pomyslném nejvyšším stupni stojí závodní slalomové lyže. V závodních a vyšších sportovních kategoriích jsou lyže už konstruovány s tím, že budou určeny na slalom. To znamená, že se neliší od obřaček jen tzv. rádiusem, ale i jinými parametry - celkově se vyrábí v kratších délkách (závodní slalomky začínají většinou a sto padesáti či sto padesáti pěti centimetrech), některé mají různá vyztužení, která v obloucích zabraňují vibracím - to se liší podle jednotlivých výrobců.
Kromě závodních obřaček jsou na trhu i obřačky sportovní, které jsou určeny pro velmi zdatné rekreační lyžaře. V této kategorii však najdete celou škálu lyží rozdělených podle tvrdosti, hmotnosti a rádiusu. Měkčí a lehčí sportovní lyže si tedy může vybrat i středně pokročilý lyžař. Pro začátečníky a ty, kteří nejsou na svahu každý víkend, jsou lyže rekreační. Ty se dělí na slalomky a obřačky pouze podle rádiusu (čísla, které udává poloměr pomyslného kruhu, který lyže vykrouží, značí se v metrech). Čím je toto číslo nižší, tím je lyže točivější. Za slalomovou lyži se dá považovat ta, která má toto číslo v rozmezí od osmi do čtrnácti metrů a u obřaček od patnácti metrů dále. Samozřejmě záleží i na délce lyže, která číslo určující rádius ovlivňuje.
S výběrem slalomek je to stejné jako u ostatních kategorií lyží - důležitá je délka a zdatnost lyžaře. Slalomky by měly být o pět až dvacet centimetrů kratší než výška vaší postavy. Pokud jste začátečník vyplatí se zpočátku pilovat techniku na měkčích, kratších a hodně točivých lyžích. Tedy na lyžích rekreačních, které (zvláště pokud se pohybují ve vyšších cenových relacích) bývají poměrně kvalitní a u začátečníka nehrozí, že by se rychle „vyjezdily". Přesto je dobré zvolit alespoň ty s dřevěným jádrem, které během opotřebovávání lyže nemění její vlastnosti k horšímu. U levných pěnových jader to naopak hrozit může. Kvalitní sportovní lyže najdete v nabídkách téměř všech výrobců, kvalitní rekreační lyže vyrábí třeba Atomic, Dynastar, Salomon, K2, Elan nebo Fischer.
Pokud už zvládáte techniku dobře, můžete sáhnout po sportovních, případně i závodních variantách. Vyberte si podle zdatnosti měkčí či tvrdší lyži, zdatní lyžaři mohou sáhnout i po o něco delších lyžích. Za specialisty na závodní lyže můžeme označit výrobce jako Fischer, Atomic, Head nebo Rossignol. Při výběru vždycky zohledňujte své schopnosti (tedy nepřeceňujte, ale ani nepodceňujte). Začátečník se závodními lyžemi sice vypadá ve frontě na lanovku jako mistr, ale jízda pro něj bude představovat velkou dřinu. A naopak sportovec s měkkými a příliš točivými lyžemi si nezasportuje...
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu