. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Lyžařská střediska
Lyžařská střediska: Krušné hory Lužické hory Jizerské hory Krkonoše Orlické hory Králický Sněžník Rychlebské hory Jeseníky Beskydy Javorníky Bílé Karpaty Pálava, Podyjí, Kras Český les Šumava Slavkovský les Český ráj Vysočina Žďárské vrchy Železné hory Vizovické vrchy Hostýnské vrchy Brdy Novohradské hory Oderské vrchy Jestřebí hory Chřiby

Lyžařská střediska, lyžařské areály, ski areály, skiareály ČR

Každý český lyžař ví, že za dobrým lyžováním nemusí jezdit daleko. Samozřejmě se nedá říct, že česká střediska mohou konkurovat těm italským, rakouským či francouzským co do rozlohy, počtu a výběru sjezdovek a vybavenosti, ale mají spoustu pozitiv.
I poměrně náročný lyžař si užije svou zimní dovolenou v českých horách a nebude se muset trmácet několik set kilometrů. Nemusí nám tedy nic stát v cestě, i když se rozhodneme třeba na poslední chvíli nebo si chceme jet zalyžovat jen „na otočku“.
Kde všude si tedy můžeme v České republice užít lyžování?

Jedničkou v českém lyžování jsou bezpochyby východočeské Krkonoše s mnoha slavnými skiareály.
V jejich čele stojí Špindlerův mlýn, občas trochu s nadsázkou nazývaný českým Aspenem. Užijete si zde nejen téměř třicet kilometrů sjezdovek (včetně těch mistrovských), ale také bohatý večerní život. Zpestřit si lyžování navíc můžete i v nedalekém areálu Herlíkovice.
Mezi další (i když už menší) slavná krkonošská střediska patří také bezpochyby Pec pod Sněžkou (a nedaleká Velká Úpa), Janské lázně a vzdálenější Harrachov či Rokytnice nad Jizerou.
Všechna tato střediska nabízí spousty možností i pro náročnějšího lyžaře, komfortní vybavení areálů a desítky kilometrů běžeckých tratí s krásnými výhledy.
Lyžovat ale nemusíme jen zde. Krkonoše nabízejí i mnoho menších středisek, ideálních pro rodiny s dětmi a rekreační lyžaře. Patří mezi ně třeba Malá Úpa, Strážné, Benecko, Mladé Buky, Kněžický vrch nedaleko Vrchlabí nebo Vítkovice a mnoho dalších.

S Krkonošemi sousedí na západě Jizerské hory, taktéž častý cíl českých i zahraničních lyžařů, s areály Tanvaldský Špičák se sedmi kilometry sjezdových tratí, Ještěd s téměř desíti nebo Bedřichov s pěti. Využít zde můžete sjezdovek všech obtížností.
I v Jizerkách se samozřejmě nacházejí menší a komornější areály (Severák, Josefův Důl, Kořenov nebo Desná).

Další hojně navštěvovanou českou lyžařskou oblastí jsou západočeské Krušné hory.
Zdejší vyhlášený areál Klínovec nabízí celkem deset kilometrů sjezdovek všech obtížností a středisko Boží Dar sedm. Za zmínku rozhodně stojí i tamější menší areály, ideální pro začátečníky nebo rodiny s malými dětmi: třeba Boží Dar, Bublava, Bouřňák, Český Jiřetín nebo Telnice.

Mezi Krušnými a Jizerskými horami se nacházejí hory Lužické.
I zde si můžete dobře zalyžovat v několika malých areálech (mají kolem dvou kilometrů sjezdových tratí).
Patří mezi ně Jedlová, Horní Podluží, Luž (se dvěma sjezdovkami a snowparkem) nebo Polevsko a zavítat můžete i do menších německých areálů (Rugiswalde nebo Waltersdorf). Lužické hory jsou také ideální pro rekreační běžkaře – nabízejí spoustu výletů po oblasti Českého Švýcarska.

Běžkaři si rozhodně přijdou na své i na Šumavě.
Jedno z největších českých pohoří se nachází na jihozápadě Čech a nabízí toho poměrně dost. Kromě nespočtu běžeckých tratí samozřejmě také spoustu možností pro sjezdaře. Třeba ve skiareálu Špičák u Železné Rudy s téměř desíti kilometry sjezdovek všech obtížností a snowparkem, nebo Zadov a Churáňov s téměř pěti kilometry o lehkých a středně těžkých sjezdovek.
V poslední době velmi oblíbený (zvláště mezi rodinami s dětmi) je i nový, moderně vybavený skiareál Lipno u stejnojmenné přehrady. Zalyžovat si můžete na sedmi kilometrech modrých a červených sjezdovek a využít i bohaté polyžařské nabídky.
Šumava nabízí ale i lyžování v menších střediscích, jako jsou Kašperské hory nebo Nové Hutě.

Čeští lyžaři ale hojně vyrážejí i na východ Čech, konkrétně do Orlických hor, a to jak na běžky, tak na sjezdovky.
Zdejším asi nejznámějším areálem je Deštné. Čítá čtyři kilometry sjezdovek všech obtížností a sedmdesát kilometrů běžeckých tratí. Stejnou délkou i obtížností sjezdovek oplývá i středisko Říčky. Mezi menší střediska patří Olešnice, Sedloňov, vleky v orlickém Záhoří, Mladkov nebo Zdobnice.

Na východe sousedí s Orlickými horami Kralický Sněžník, třetí nejvyšší české pohoří se stejnojmennou nejvyšší horou.
Celkem je zde přes dvacet kilometrů sjezdovek a zdejší největší střediska jsou Staroměstsko, Kraličák a Dolní Morava.
Zalyžovt si můžete i v sousedních Rychlebských horách, nejklidnějším a nejopuštěnějším pohoří u nás, na hranici s Polskem, ve zdejším areálu Zálesí. Jde o malé středisko se zvláštní atmosférou a třemi sjezdovkami (celkem téměř dva kilometry) všech tří obtížností.

Ještě dále na východ leží Jeseníky, největší a nejznámější moravská lyžařská oblast s mnoha skiareály.
Vynikající sněhové podmínky nabízí Praděd, přezdívaný také moravský ledovec. Je zde téměř pět kilometrů sjezdovek všech obtížností, kde si dobře zalyžujete i pozdě na jaře. Naleznete zde i největší a nejmodernější moravský skiareál Kouty nad Desnou s první šestisedačkovou lanovkou v České republice a sjezdovkami o šířce až padesát metrů.
Další velké areály jsou Ramzová (devět kilometrů sjezdovek), Červenohorské sedlo (pět kilometrů sjezdovek) a mnoho menších středisek (třeba Dolní Moravice, Karlov, Lázně Lipová, Ostružná, Petříkov a další).

Dalším moravským centrem lyžování jsou bezpochyby Beskydy.
Toto pohoří leží jihovýchodně od Ostravy a jeho centrem je Frenštát pod Radhoštěm.
Nedaleko tohoto města se také nachází většina zdejších slavných skiareálů, jako Soláň nebo Pustevny (obě se čtyřmi kilometry sjezdovek všech obtížností), Bílá se skoro pěti kilometry modrých a červených, a mnoho dalších menších; třeba Dolní Lomná, Mosty u Jablunkova nebo Razula.
Zalyžovat si můžete i v sousedních Javorníkách a zdejším poměrně velkém skiareálu Kohútka se šesti kilometry sjezdovek všech obtížností.

Ještě o něco jižněji leží Bílé Karpaty, geologicky velmi zajímavé pohoří s výhledem za slovenské hranice, na kterých leží.
Zalyžovat si tu můžete celkem na třech kilometrech sjezdovek v malých skiareálech Mikulčin Vrch, Radějov, Filipov nebo Štrbáň.
A věřte nevěřte, lyže můžete nazout i ještě jižněji. A sice ve vinařské oblasti Pálava a tamním malém skiareálu Němčičky, a také v nedalekém Podyjí a Moravském krasu.

Slušně zalyžovat si ale můžete i v mnoha ostatních českých horách – třeba tak, kam to nemáte daleko.
Třeba v pohoří Český les, které tvoří jakousi bránu na Šumavu, západně od Českých Budějovic.
Na jihu Čech se lyžuje i v Novohradských horách (lze přejet i do nedalekých rakouských středisek Karlstift nebo Harmanschlag s celkem osmi kilometry sjezdovek).
Nebo Slavkovský les, západní soused Šumavy, a tamější skiareál Přimda s asi dvěma kilometry sjezdovek, který leží co by kamenem dohodil od Plzně.
Na Karlovarsku si můžete užít lyžování i v Doupovských horách, Karlovarské vrchovině nebo na Smrčině u Aše (která nabízí dva kilometry sjezdovek) a na Plzeňsku v Plzeňské pahorkatině.
Z Prahy to není daleko do Brd a na zdejší vlek Padák u Příbrami. Ideální pro jednodenní lyžařský výlet.

Daleko na bílé svahy to nemusí mít ani lyžaři ze Středních Čech.
Třeba v Českém Ráji si lze zalyžovat na několika méně obtížných sjezdovkách, třeba v areálu Struhy.
Další možností je České Středohoří na Žatecku a malý skiareál Klíny, nebo nedaleká Ralská pahorkatina na Litoměřicku.
Lyžovat se dá i v Máchově kraji, na Kokořínsku nedaleko Mělníka.

Rájem zejména pro běžkaře je Vysočina s mnoha desítkami kilometrů běžecký tratí.
Neztratí se zde ani sjezdaři, a to v menších skiareálech s lehkými a středními sjezdovkami (třeba Bystré, Dědkov, Olešnice na Moravě, Dalečín nebo Svratka), které leží ve zdejších pohořích Českomoravská vrchovina, Žďárské vrchy nebo Železné hory.

Menší pohodová střediska naleznete samozřejmě i na Moravě a ve Slezsku.
Třeba Vsetínské vrchy a Javorníky na Valašsku, odkud je to nedaleko do Beskyd.
Nebo Hostýnské a Vizovické vrchy; skiareály tu nejsou, ale najdete spoustu příjemných hotelů s bohatým zázemím a třeba vlastním nebo nedalekým vlekem, což se dobrá možnost pro běžkaře, kteří si chtějí jen trochu zasjezdovat, začátečníky a rodiny.
Stejně tak si zalyžujete v Chřibech nedaleko Uherského Hradiště, a to na třech kilometrech sjezdových tratí v areálech Stupava, Osvětimany a Břestek.
Ostravští lyžaři zase mohou zajet na jednodenní lyžařský výlet do Oderských vrchů.

Rozhodnout se můžete různě; vášniví lyžaři dají sice nejspíš přednost velkým areálům ve velkých horách, nicméně jak je vidět, zalyžovat si můžete téměř všude.
I když třeba najednou spadne půl metru sněhu a rozhodnete se ze dne na den zahájit lyžařskou sezónu.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu